Türkiye'nin Bosna-Hersek ile olan siyasi ve iktisadi ilişkileri (1990-2010 dönemi)
Political and economic relations of Turkey with Bosnia and Herzegovina (1990-2010 period)
- Tez No: 656541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uluslararası arenada devletler birbirleriyle diplomatik ilişkilerini geliştirmeye özen göstermektedir. Birçok ülke karşı tarafla kendi ulusal çıkarı için ilişkiler kurmaktadır. Fakat, Türkiye ve Bosna-Hersek'in ilişkileri bu çıkar ilişkisinden çok ötededir. Türkler ve Boşnaklar uzunca süre aynı kaderi paylaşmışlardır. Birbirlerine kültürel ve dini yönden sıkı sıkıya bağlanmışlardır. Günümüzde ise bu ilişkiler yine aynı özenle devam etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye ve Bosna-Hersek'in 1990-2010 tarihleri arasındaki siyasi ve iktisadi ilişkileri ele alınmaktadır. Türklerin ve Boşnakların günümüzdeki ilişkilerini en iyi şekilde anlayabilmek için bu çalışma, Osmanlı Devleti dönemi Bosna'daki durumdan başlanılmıştır. İleriki bölümlerde Yugoslavya Krallığı ve Yugoslavya Federal Cumhuriyeti zamanlarındaki Bosna'da tez çalışmasında yer almaktadır. İki devletin siyasi ve iktisadi ilişkilerini zorlanmadan anlayabilmek için Bosna-Hersek'in idari ve siyasi yapısı detaylı bir şekilde bu çalışmada kendine yer bulmuştur. Tez çalışmasının esas bölümlerini oluşturan başlıklar ''Türkiye ve Bosna-Hersek Arasındaki Siyasi İlişkiler'' ve ''Türkiye ve Bosna-Hersek Arasındaki İktisadi İlişkiler'' olarak belirlenmiştir. Bu bölümlerde iki devletin siyasi ve iktisadi anlaşmaları ile birbirleriyle olan siyasi ve iktisadi işbirlikleri açıklanmaktadır. Bu çalışmanın hipotezi ise Türkiye'nin Bosna-Hersek'e olan yardımları ile Bosna-Hersek'in kendi ayakları üzerinde durabilecek bir devlet durumuna gelebileceği ve yeniden patlak verecek bir savaşı Türkiye'nin bölge ülkelerini diplomatik yöntemlerle bir araya getirme çabasıyla engellemeye çalıştığı ve başarılı olduğu üzerine belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries care to develop diplomatic relations with eachother in international arena. Many countries have affairs with another country for their own benefits. But, affairs of Turkey and Bosnia and Herzegovina is different. Turks and Bosniaks shared same destiny for long time. They tied eachother in terms of religional and cultural. Nowadays, these situation has been going on with same importance. In this thesis, it was dealt that political and economical relations of Turkey with Bosnia and Herzegovina between 1990 and 2010. This study was started from Ottoman Period of Bosnia to be able to understand relations of Turks and Bosniaks best nowadays. In the going on chapthers, Kingdom of Yugoslavia and Yugoslavia Federal Republic was taken part. Administrative and Political structure of Bosnia was explained to be able to understand relations of two countries best. Main chapters of thesis are determined as ''Political Relations between Turkey and Bosnia and Herzegovina'' and ''Economical Relations between Turkey and Bosnia and Herzegovina''. In these chapters, political and economical agreements of two countries was explained. Hypothesis of this study is that Bosnia can be a country that stand on its own legs with supports of Turkey and Turkey prevents a war like Bosnia war again by bringing Balkan region countries together.