Biyopsi kanıtlı primer glomerülopatili hastalarda klinik, laboratuvar ve histopatolojik bulguların prognoz üzerine etkileri
Effects of clinical, laboratory and histopathological findings on prognosisin patients with biopsy-proven primary glomerulopathy
- Tez No: 656587
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN SÜLEYMANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Primer glomerülonefritler (GN), renal replasman tedavisi gerektiren son dönem böbrek hastalığının (SDBH) önemli bir nedenidir. Primer glomerülonefritlerin renal sağkalımını etkileyen faktörleri bilmek tedavi stratejileri için önem arz eder. Bu çalışmamızda primer glomerülopatili hastalarda renal sağkalım üzerine etkili faktörleri inceledik. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalında Ocak 2015 ile Haziran 2019 yıllarında biyopsi ile kanıtlanmış 80 primer GN hastaları dahil edildi. Tek merkezli retrospektif bir çalışmadır. En az 12 ay takibi olan hastalar dahil edildi. Renal replasman tedavisine ulaşmış olması ya da bu tedavilere ihtiyaç duyulan SDBH'nın gelişmesi primer sonlanım noktası kabul edildi. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada hastaların 43'ü (%53,7) erkek, 37'si (%46,3) kadındı. Yaş ortalaması 45,54±14,32, ortanca yaş 46 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Primary glomerulonephritis (GN) is an important cause of end-stage renal disease (ESRD) which requires renal replacement therapy. It is important to know the factors affecting kidney survival in primary glomerulonephritis for treatment strategies. In this study, we examined the factors affecting kidney survival in patients with primary glomerulopathy. Material and Method: We included 80 primary GN patients diagnosed with biopsy at Akdeniz University Hospital Nephrology Department between January 2015 and June 2019 in this study. It is a single center retrospective study. Patients with at least 12 months follow-up were included. The primary endpoint was the access to renal replacement therapy or the development of ESRD that needed these treatments. The statistical significance level was accepted as 0.05 in the study. Results: In this study 43 (53.7%) of the patients were male and 37 (46.3%) were female. The mean age was 45.54 ± 14.32 and the median age was 46.