Mikrodalga alıcısı
- Tez No: 6566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Düşük frekanslarda çok rahat gerçekleştirilebilen yükselteç.osilatör, frekans çevirici vb. nin yapımı her hangi bir güçlükle karşılaşılmadan gerçekleştirilebilmesine karşılık mikrodalga bölgesinde bu yapıları gerçekleştirmek zorlaşmaktadir.Gelişen- teknoloji ve haberleşme talebinde olan artışla alt frekans bandlarının dolması mikrodalga frekanslarında çalışan haberleşme sistemlerinin kullanılmaya başlanmasına neden olmuştur. Mikrodalga haberleşme s i s tem l er inde(Radyo l ink,Uydu haberleşmesi, digital radio) en uygun geniş bandlı, alçak gürültülü, kararlı) alıcılara gerek vardır. Bu çalışmada uydu alıcısında kullanılabilecek geniş bandlı alıcı problemi incelenmiş,gerçek leşti r i lmişti r. Yapılan çalışmada geniş bandlı yükselteç, frekans çevirici, ve geniş bir frekans kaymasına sahip FM işaretinin clenıodülasyonunu yapan demodülatör devresi yapılmış, TV bağlantısı kurulmuştur. Alıcı bir geniş bandlı mikrodalga yükselteci, iki arafre- kans çevirici -katı FM demodülatör devresi ve TV uyumlayıcı katından oluşmaktadır. Mikro dalga bölgesinde anten tarafından.alınan işaret geniş bandlı yükseltecde yükseltilir ve birinci 'çevirici tarfından 400 MHz olarak belirlenen arafrekans değeri¬ ne düşürülür. Bu arafrekans işareti yükseltilerek ikinci fre¬ kans çevirici katta 5O MHz arafrekans değerine taşınır, işaret yükseltilir ve FM demodülasyonu yapılır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Establishing any amplifier, oscillator, frequency converter etc. at low frequency is simple but it becomes very complex and difficult matter at high frequency. The developing technology of to day and while increasing communication request, reducing free band in low frequency region, microwave communication became more important and convenient. In microwave communication system (.Radiolink, satellite communucation, digital radio,) need optimum (broad band, low noise, stable) amplifier. In this study the reciever which operates in broad band and suitable for using as satellite raciever examined and established. Generally Parts of an microwave receiver are res pectively low-noise broadband amp 1 i f i er ( LNA ), a chain of down converters and oscilators and demodulators. In microwave recei vers LNA and first down converter parts of receiver are very im portant parts and must be designed with carefully. In the commu nication system the coming signal from transmitter generally has very low level. This low level signal has to amplify by LNA and if it need to convert to down frequency band in order to process also the converter has low noise-signal ratio. So design of this two parts becomes difficult an matter.ÖZET Düşük frekanslarda çok rahat gerçekleştirilebilen yükselteç.osilatör, frekans çevirici vb. nin yapımı her hangi bir güçlükle karşılaşılmadan gerçekleştirilebilmesine karşılık mikrodalga bölgesinde bu yapıları gerçekleştirmek zorlaşmaktadir.Gelişen- teknoloji ve haberleşme talebinde olan artışla alt frekans bandlarının dolması mikrodalga frekanslarında çalışan haberleşme sistemlerinin kullanılmaya başlanmasına neden olmuştur. Mikrodalga haberleşme s i s tem l er inde(Radyo l ink,Uydu haberleşmesi, digital radio) en uygun geniş bandlı, alçak gürültülü, kararlı) alıcılara gerek vardır. Bu çalışmada uydu alıcısında kullanılabilecek geniş bandlı alıcı problemi incelenmiş,gerçek leşti r i lmişti r. Yapılan çalışmada geniş bandlı yükselteç, frekans çevirici, ve geniş bir frekans kaymasına sahip FM işaretinin clenıodülasyonunu yapan demodülatör devresi yapılmış, TV bağlantısı kurulmuştur. Alıcı bir geniş bandlı mikrodalga yükselteci, iki arafre- kans çevirici -katı FM demodülatör devresi ve TV uyumlayıcı katından oluşmaktadır. Mikro dalga bölgesinde anten tarafından.alınan işaret geniş bandlı yükseltecde yükseltilir ve birinci 'çevirici tarfından 400 MHz olarak belirlenen arafrekans değeri¬ ne düşürülür. Bu arafrekans işareti yükseltilerek ikinci fre¬ kans çevirici katta 5O MHz arafrekans değerine taşınır, işaret yükseltilir ve FM demodülasyonu yapılır. iv