Gebelerde miyokardiyal fonksiyonlarıniki boyutlu speckle tracking ekokardiyografiile değerlendirilmesi
Evaluation of myocardial functions in pregnant women withspeckle-tracking echocardiography
  1. Tez No: 656641
  2. Yazar: SELMA ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET STE kalbin global ve bölgesel fonksiyonlarını gri skala görüntü temelli olarak değerlendiren yeni bir ekokardiyografi tekniğidir. Bu teknik ölçümlerin iki boyutta yapılmasına olanak tanıyarak açı bağımlılığını ortadan kaldırmaktadır. Çalısmamızın amacı gebeliğin 1., 2. ve 3. trimesterlerinin kardiyak fonksiyonlara etkilerini speckle tracking yöntemi ile değerlendirmektir. Çalısmaya 1. trimesterdeki 24 olgu, 2. trimesterdeki 31 olgu, 3. trimesterdeki 32 olgu ve kontrol grubu olarak 24 olgu alındı. Vivid 7 Pro ekokardiyografi cihazı ve EchoPac 6.0.1 programı kullanılarak konvansiyonel ekokardiyografik ölçümler, iki boyutlu strain ve miyokardiyal rotasyon parametreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
STE is a new echocardiography technique that evaluates the global and regional functions of the heart based on a gray scale image. This technique allows measurements to be made in two dimensions and eliminates angle dependence. The aim of our study is to evaluate the effects of the 1st, 2nd and 3rd trimesters of pregnancy on cardiac functions by speckle tracking method. The study included 24 cases in the first trimester, 31 cases in the second trimester, 32 cases in the third trimester and 24 cases as the control group. Conventional echocardiography measurements, two-dimensional strain and myocardial rotation parameters were evaluated using Vivid 7 Pro echocardiography device and EchoPac 6.0.1 program.