Kırmızı et tüketim tercihlerinin konjoint analizi ile belirlenmesi
Identifying preferences of red meat consumption by means of conjoint analysis
  1. Tez No: 656662
  2. Yazar: AYKUT ÖZÜAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, Konya'da kırmızı et tüketim tercihlerini belirlemek amacıyla son yıllarda yeni bir ürün üretim ve mevcut pazar araştırmalarında oldukça yaygın olarak kullanılan konjoint analizi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan plan kartları 201 kişiye uygulanmıştır. Kişilerden seçim kartlarını en çok tercih ettiği seçim kartını 1 olarak kodlamak üzere, en az tercih ettiğine doğru sıralaması istenerek tam profil yöntemi kullanılmıştır. Modelin temsil gücünü belirten Kendall's Tau değeri 0.974, Pearson's R ise 0.993 olarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda, Konya'da yaşayan insanların kırmızı et tercihini ve satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin sırasıyla satın alma yeri (% 46.5), etin türü (% 17.7), satın alma şekli (% 13.0), satın alınan etin yağ oranı (% 12.9) ve son olarak etin fiyatı (% 9.9) olduğu tespit edilmiştir. Tüketicilerin genel olarak tercihi, belirli bir kasaptan uygun fiyata alınan az yağlı dana kuşbaşı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, konjoint analizi ile işletmelerin, ürün veya hizmetlerinde ne gibi değişiklikler yapabilecekleri, ürün geliştirme çalışmalarında hangi noktaların üzerinde durulması gerektiği, pazardaki mevcut ve potansiyel müşterilerin bu değişikliklere ne yönde tepki verebileceği hakkında yardımcı olacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to identify the preferences of red meat consumption in Konya, conjoint analysis was used, which has been quite commonly used in product production and existing market studies. Preference cards used in the study were applied to 201 people. People were asked to put in order preference cards by coding as“1”the one they prefer the most toward they prefer the least, and method of diagnosis profile was used. Kendall's Tau value stating representation power of the model was identified as 0.974 and Pearson's R, as 0.993. At the end of the study, it was seen that the factors affecting red meat preferences and purchasing behaviors of the people living in Konya were purchasing place (46.5%), sort of meat (17.7%), purchasing way (13.0%), fat rate of the meat purchased (12.9%) and, finally, meat price. As a result, it was expressed that conjoint analysis would help about which changes businesses could make in their products or services, which points they had to be dealt with product development studies, and in what direction the existing and potential customers in market could react.