İzole koroner arter ektazisi ile sistatin C düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between isolated coronary artery ectasia and sistatin C level
  1. Tez No: 656666
  2. Yazar: ALPER KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç : Sistatin C düzeyinin kardiyovasküler hastalıklarda bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada izole koroner arter ektazisi (KAE) olan hastalarda sistatin C düzeyini inceledik. Çalışma planı : Serum sistatin C düzeyi koroner anjiyografi yapılmış iki grup hastada partikül geliştirilmiş türbidimetrik immünotetkik olan PETIA yöntemiyle ölçülmüştür. Bir grupta izole KAE'si saptanan 30 hasta (20 erkek,10 kadın, ortalama yaş 54.4±10.8 yıl), diğer grupta kontrol grubunu oluşturan koroner arterleri normal bulunan 30 kişi (15 erkek, 15 kadın, ortalama yaş 58.1±10 yıl) vardı. KAE'si, darlık yapan lezyon olmaksızın, koroner arter segmentinin normal komşu segmente göre 1.5 kat veya daha fazla genişlemesi olarak tanımlandı. Bulgular : Çalışma grupları arasında yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi, hipertansiyon, diabetes mellitus, sigara içiciliği açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sistatin C düzeyi kontrol grubuna göre, izole KEA grubunda anlamlı derecede düşük bulundu (1.09 ± 0.17 mg/L ve 1.00 ± 0.13 mg/L , p 0.026). Sonuç : Çalışmamız izole KAE'li hastalarda sistatin C düzeyinin azaldığını gösteren ilk çalışmadır. Bulgularımız, dilate vasküler hastalık ya da pozitif arteryel şekillenme ile azalmış sistatin C düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya koyan önceki çalışmaların bulgularını desteklemektedir. Sistatin C, izole KAE'si gibi anevrizmal hastalıklarının gelişimini ve ilerlemesini önleyebilecek tedavide yeni bir hedef olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives : It has been shown that serum cystatin C level an important independent risk factor for cardiovascular disease. We investigated cystatin C levels in patients with isolated coronary artery ectasia (CAE). Study design : Serum cystatin C levels were measured by particle enhanced turbidimetric immunoassay (PETIA) procedure in two groups of patients who underwent coronary angiography. One group consisted of 30 patients (20 males, 10 females; mean age 54.4±10.8 years) with isolated CAE, another group included 30 people (15 males, 15 females; mean age 58.1±10 years) with normal coronary arteries comprised the control group. Coronary artery ectasia was defined as a luminal dilatation of at least 1.5 times of the adjacent normal coronary segments, without any stenotic lesions. Results : The two groups were similar with respect to age, sex, body mass index and the frequencies of hypertension, diabetes mellitus and smoking (p>0.05). Compared with the control group , cystatin C levels were significantly lower in isolated CAE group (1.09 ± 0.17 mg/L ve 1.00 ± 0.13 mg/L , p 0.026). Conclusion : Our study is the first to demonstrate significantly decreased cystatin C levels in patients with isolated CAE. Our results support relevant data that decreased cystatin C expression level is associated with dilating vascular disease or positive arterial remodeling. Cystatin C may be good target for novel therapeutic interventions aiming in decelerating or preventing the progression of aneurysmal disease such as isolated CAE.