Türk minyatür sanatında hikâyeleri görselleştirme geleneği ve Ömer Seyfettin hikâyelerinin resimlenmesi
Tradition of visualizing stories in Turkish miniatur art and illustration of Omer Seyfettin' stories
- Tez No: 656667
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN YAMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kitap sanatlarında önemli bir yere sahip olan Osmanlı resim sanatı, yüzyıllar boyunca edebi eserlerin resimlenmesinde ve hikâye görselleştirilmesinde kullanılmıştır. Osmanlı resim sanatına bakıldığında ilk dönemden son döneme kadar popüler hikâyeler kitap resimlerinin esin kaynağı olmuştur. Bu hikâyelerin başında Leyla ile Mecnun, Hüsrev ile Şirin, Yusuf ile Züleyha gibi eserler gelmektedir. Her ne kadar sipariş üzerine yapılan kitap süslemeleri olsa da halkın beğenileri de eser seçiminde etkili olmuştur. Günümüzde de Ömer Seyfettin hikâyeleri yüz yıl boyunca tüm yaştaki insanlara hitap ederek, bütün çevrelerde sevilerek okunmayı sürdürmüştür. Türk resim sanatının geleneksel kullanımına uygun bir şekilde günümüzde de tasarımlarını sürdürülebilmek adına özgün yorumlarla bu hikâyeler ele alınmıştır. Hikâyelerin her devre uyum sağlamasının yanında yazarın anlatım gücü ve tasvirlerin zenginliği açısından Ömer Seyfettin'in eserlerinin kitap resimlerini yapmanın uygun olacağı düşünülmüştür. Sayısı yüzü geçmiş birçok kısa öykü ile konu içeriğinin geniş olması, uygulamaların devam ettirilebilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Bunların içinden yıllarca etkisini kaybetmeden geniş okuyucu kitlesine hitap eden, sevilen ve bilinen hikâyeler seçilmiştir. Pembe İncili Kaftan, Bomba, Kaşağı ve Diyet adlı hikâyelerin toplam 13 adet resmi yapılmıştır. Uygulamalar tasarlanırken bulundukları dönemin kültürü, mimarisi, giysileri ve eşyalarının aslına uygun olmasına dikkat edilmiştir. Boyutların, malzemelerin ve uygulama tekniğinin Osmanlı dönemindeki yapılış şeklinin bozulmamasına gayret edilerek günümüze ulaşan eserler ışığında özgün tasarımlar ortaya koymaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın Osmanlı kitap resimlerinin günümüz edebi eserlerine de uygulanabileceğinin bir örneği olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman painting art plays a significant role in book arts and has been used for centuries to illustrate literary works and visualize stories. In the Ottoman painting art, popular stories, primarily Leyla and Mecnun, Hüsrev and Şirin, and Yusuf and Züleyha, from the first to the most recent period, inspired book pictures. Despite the presence of book decorations on order, the admiration of the public was also influential in the selection of works. Ömer Seyfettin's stories have continued to be read in all circles by appealing to people of all ages for a hundred years. These stories have been interpreted in order to sustain the designs of the traditional use of Turkish painting. It is believed that it would be appropriate to make the book pictures of Ömer Seyfettin's works in terms of the narrative power of the author, the richness of his descriptions, as well as the stories adapting to each period. More than a hundred literary works with broad subject contents are very important to sustain this practice. Among these stories, those which appeal to the wide audience, are loved and known by the readers without loss of any influence so far have been chosen for the application. A total of 13 miniatures of the stories called Pembe İncili Kaftan, Bomba, Kaşağı, and Diyet were made. While designing the miniatures, attention was paid to the fact that the culture, architecture, clothes, and belongings were in corresponded to the period of the original. Efforts were made to ensure that the dimensions, materials, and application techniques were not spoiled and were in accordance with the Ottoman period in the light of the works that have survived to the present day. In this sense, original designs were tried to be revealed. This study aims to be an example of how Ottoman book pictures can also be applied to today's literary works.