Video oyunlarda katarsis kavramı Last of Us oyunu üzerine bir analiz
An analysis on the concept of catharsis in video games Last of Us
  1. Tez No: 656675
  2. Yazar: ŞEBNEM SARIGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YENİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelişen teknolojinin de etkisiyle video oyunlar her geçen gün daha önemli hale gelmeye başlamıştır. Teknolojinin video oyunlara uygulanması, zaman içerisinde oyun içerisindeki karakterlerin ve hikâye yapısının daha da ilgi çekici bir hale gelmesi konunun önemini adeta ortaya koyar niteliktedir. Bugün artık video oyunlar bir aksiyon filmini aratmamaktadır. Özellikle Aristoteles'ten itibaren kullanılan“klasik anlatı”yapısı; katarsis ve mimemis tıpkı sinema filmlerinde olduğu gibi video oyunlarda da kullanılır hale gelmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın da temel konusu The Last of Us oyunu içerisindeki katarsis öğelerinin incelenmesidir. Bu inceleme için Aristoteles, Nietzche ve George Luckas'ın katarsise yönelik görüşleri temel olarak alınmış olup, oyundaki hikâyenin anlaşılabilmesi için klasik anlatı yapısından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the influence of developing technology, video games have become more and more important. The application of technology to video games and the fact that the characters and story structure in the game have become more interesting over time show the importance of the subject. Today, video games are no longer looking for an action movie. Especially the classical narrative structure used since Aristotle; katharsis and mimemis have become used in video games just like in cinema movies. In this context, the main subject of this study is to examine the atharsis elements in The Last of Us game. For this study, Aristotle, Nietzche and George Luckas' views on catharsis were taken as a basis, and the classic narrative structure was also used to understand the story in the game.