Aktif çamurda flok oluşturan bakterilerde ekzopolisakkarit üretimi üzerine etkili faktörler
- Tez No: 65670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN MELTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET AKTİF ÇAMURDA FLOK OLUŞTURAN BAKTERİLERDE EKZOPOLİSAKKARİT ÜRETİMİ ÜZERİNE ETKİLİ FAKTÖRLER ÖZDEMİR, Güven Doktora Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr.Rengin ELTEM Ekim 1997, 104 sayfa Bu çalışmada, bir petrokimya endüstrisi arıtma tesisi aktif çamurundan izole edilmiş 85 izolattan en fazla ekzopolisakkarit (EPS) üreten 2 izolat seçilmiştir. Kültürel, mikroskobik ve biyokimyasal testler sonrasında, bu izolatlann Enterobacterium intermedium Izard et al., 1980 türünün strainleri olduğu saptanmıştır. Glukoz-yeast ekstrakt-kazein hidrolizatı (GYC) ortamında, 2 izolatın EPS üretimi üzerinde, glukoz, yeast ekstrakt, kazein hidrolizatı konsantrasyonu, pH, sıcaklık ve inkübasyon süresinin etkisi incelenmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmının asıl amacı tam teşekküllü bir arıtma tesisinden alınmış aktif çamur ve iki izolatın birlikte katıldığı aktif çamur arasında biyolojik arıtım etkinliklerinin kıyaslanmasıdır.Denemeler, laboratuvar ölçekli bir aktif çamur sistemi kullanarak gerçekleştirilmiştir. Monod kinetiği sürekli işlemlerin deneysel verilerinden kinetik katsayıları hesaplamak için kullanılmıştır. Maksimum KOİ kullanma hızı (k), doygunluk sabiti (Ks), Çamur üreme faktörü (Y) ve Maksimum spesifik büyüme hızı (u^) sırasıyla 3.23 l/gün, 233.2 mgKOİ/L 0.314 mgMLSS/mgKOİ ve 1.014 l/gün olarak hesaplanmıştır. Bu katsayılar iki izolatm eklendiği aktif çamur için ise sırasıyla 5.5 l/gün, 262.9 mgKOİ/1, 0.353 mgMLSS/mgKOİ ve 1.942 l/gün olarak hesaplanmıştır. Düşük çamur yaşlarında KOİ uzaklaştırma etkinlikleri 2 izolatın birlikte eklendiği aktif çamur sistemi için daha yüksek bulunmuştur. Arıtım etkinlikleri, yüksek çamur yaşlarında her iki sistem için hemen hemen aynı bulunmuştur.VI ABSTRACT THE FACTORS EFFECTING EXOPOLYS ACCHARIDE PRODUCTION IN FLOC-FORMİNG BACTERIA IN ACTIVATED SLUDGE ÖZDEMİR, Güven Ph.D. in Biology Supervisor: Doç.Dr.Rengin ELTEM October 1997, 104 pages In this study, the most exopolysaccharide (EPS) producing two isolates were chosen from 85 isolates which were isolated from activated sludge of a petrochemical industry wastewater treatment plant. After cultural, microscopic and biochemical tests, it was determined that these isolates were strains of Enterobacter intermedium Izard et al.,1980. The effects of glucose, yeast extract, casein hydrolysate concentrations, pH, temperature and incubation time, on EPS production of two isolates, in glucose-yeast extract-casein hydrolysate (GYC) medium were studied. The objective of the second part of this study was the comparision of biological treatment efficiencies between two isolates added activated sludge and normal activated sludge taken from a full scale treatment plant. Experiments were carried out by using a laboratory scale activated sludge system. Monod kinetic was used to determine kinetic coefficients from experimental data of continuous operations. The maximum COD utilization rate constant (k), saturation
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE FACTORS EFFECTING EXOPOLYS ACCHARIDE PRODUCTION IN FLOC-FORMİNG BACTERIA IN ACTIVATED SLUDGE ÖZDEMİR, Güven Ph.D. in Biology Supervisor: Doç.Dr.Rengin ELTEM October 1997, 104 pages In this study, the most exopolysaccharide (EPS) producing two isolates were chosen from 85 isolates which were isolated from activated sludge of a petrochemical industry wastewater treatment plant. After cultural, microscopic and biochemical tests, it was determined that these isolates were strains of Enterobacter intermedium Izard et al.,1980. The effects of glucose, yeast extract, casein hydrolysate concentrations, pH, temperature and incubation time, on EPS production of two isolates, in glucose-yeast extract-casein hydrolysate (GYC) medium were studied. The objective of the second part of this study was the comparision of biological treatment efficiencies between two isolates added activated sludge and normal activated sludge taken from a full scale treatment plant. Experiments were carried out by using a laboratory scale activated sludge system. Monod kinetic was used to determine kinetic coefficients from experimental data of continuous operations. The maximum COD utilization rate constant (k), saturationvu constant (Ks), Yield coefficient (Y) and maximum specific growth rate (Um) were determined to be 3.23 1/day, 233.2 mgCOD/1, 0.314 mgMLSS/mgCOD and 1.014 1/day for normal activated sludge, respectively. These coefficients were also determined for two isolates added activated sludge system as 5.5 1/day, 262.9 mgCOD/1, 0.353 mgMLSS/mgCOD and 1.942 1/day, respectively. Removal efficiencies of COD for low sludge ages were found higher for two isolates added activated sludge system. Treatment efficiencies were found to be almost the same for both systems at high sludge ages.