Kafes balıkçılığnda kullanılan ağlar üzerinde fouling gelişimi
Fouling development on the nets used in the cage fisheries
  1. Tez No: 65669
  2. Yazar: SARİYE ÖKSÜZ (ÖZDEMİR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET KAFES BALIKÇILIĞI'NDA KULLANILAN AĞLAR ÜZERİNDE FOULİNG GELİŞİMİ ÖKSÜZ (ÖZDEMİR) Sariye Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Zeki ERGEN Şubat 1997, 38 sayfa Bu çalışmada ildir Körfezi'nde ki Pınar Deniz Ürünleri A.Ş. balık üretim tesislerinde kullanılan, boyalı ve boyasız düğümsüz ağlar üzerinde fouling organizmalar araştırılmıştır. Bunun için örneklemeler, 1 Haziran 1995 - 31 Mayıs 1996 tarihleri arasında yapılmıştır. Alman örnekler laboratuvar da kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirilmiş ve tesbit edilen türlerin çeşitli sistematik gruplara dağılımı ele alınmıştır. Her ay denizden alman örneklerin analizleri sonucunda boyalı ağda, 22 adedi flora, 33 adedi fauna elemanı olmak üzere toplam 55 takson tesbit edilmesine karşın, boyasız ağlarda 33 adedini flora, 80 adedini faunanın oluşturduğu, toplam 1 13 takson saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FOULING DEVELOPMENT ON THE NETS USED IN THE CAGE FISHERIES ÖKSÜZ (ÖZDEMİR) Sariye Msc in Faculty of Fisheries Supervisor; Prof. Dr. Zeki ERGEN February 1997, 38 pages In this study, macrofouling organisms attached to the unpainted and painted unknotted nets used in fish breeding systems of PINAR Marine Products located in Mir Bay (Aegean Sea) have been investigated. The fouling experiment was conducted between 1 June 1995 - 31 May 1996. The samples collected in each month were analyzed qualitatively and quantitatively in the laboratory and the distribution of taxa identified to the groups was encountered. As a result of the analyses of the replicates collected in each month, a total of 55 taxa (22 flora and 33 fauna) was found to be associated with the painted nets, whereas a total of 1 13 taxa (33 flora and 80 fauna) was determined in the unpainted nets.