Muhatabın Çek Kanunu'na dayalı hukuki sorumluluğu
The legal liability of drawee based on the Cheque Law
  1. Tez No: 656711
  2. Yazar: AHMET ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çekte muhatabın hukuki sorumluluğu konusu, mutlaka bir banka olması gereken muhatabın ödeme gücünün oldukça yüksek olmasının da etkisiyle, öteden beri tartışılan bir meseledir. Tezimiz kapsamında ise muhatabın yalnızca Çek Kanunu'nda öngörülen yükümlülüklerini ihlal etmesinden doğan hukuki sorumluluğu ele alınmıştır. Böylelikle cezai sorumluluğun yanında, Çek Kanunu'nda öngörülen yükümlülükleri ihlalden doğmayan hukuki sorumluluk hâlleri de çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde muhatap banka ve sorumluluğunun yöneldiği kişilerle banka arasındaki ilişki incelenmiş, ikinci bölümde muhatabın, çek anlaşmasının kurulması aşamasındaki hukuki sorumluluk hâlleri ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise muhatap bankanın, çek bedelinin ödenmesi safhasındaki hukuki sorumluluk hâlleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of the legal liability of drawee in the cheque with the effect of the high solvency of the drawee who must always be a bank, has always been a topic of discussion. Within the scope of our thesis, only the legal liability of the drawee arising from the violation of the obligations stipulated in the Cheque Law is discussed. In this way, cases of legal liability that do not arise from the violation of the obligations stipulated in the Cheque Law is excluded from the study, as well as criminal liability. Our thesis consists of three chapters. In the first chapter, drawee bank and its relationship with those for whom it is responsible is examined; in the second chapter, cases of legal liability of the drawee at the stage of establishing the cheque contract is discussed. In the third and the last chapter, cases of legal liability of the drawee bank at the stage of payment of the cheque amount are focused on.