Siyasi ve politik istikrarsızlıkların uluslararası ticarete etkisi: 1984-2015 dönemi Türkiye uygulaması
The effect of political and political instability on international trade: Turkey implementation period 1984-2015
  1. Tez No: 656716
  2. Yazar: OĞUZHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞARKGÜNEŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gelişen teknolojinin ve küreselleşen dünyanın etkisiyle her geçen yıl ülkeler arası ticaret büyümekte ve karmaşıklaşmaktadır. Dış ticaret performansı, diğer tüm ekonomik göstergeler gibi ülkelerin belirledikleri politikalara göre olumlu ya da olumsuz etkilenebilmektedir. Bu sebeple ülkelerde yaşanan siyasi ve politik istikrar durumu, ekonomik yapıyla birlikte dış ticaret performansı üzerinde de etkili olabilmektedir. Bu doğrultuda ele alınan sorun, Türkiye'de sıkça yaşanan siyasi ve politik istikrarsızlıkların dış ticaret performansı üzerindeki etkisini ampirik olarak incelemektir. Çalışmada siyasi ve politik istikrarsızlık kavramları açıklanmış, Türkiye'de yaşanan siyasi ve politik istikrarsızlıklara dönemsel olarak değinilmiştir. Siyasi ve politik istikrar ile dış ticaret ilişkisinin teorik altyapısını oluşturan kurumsal iktisat okulu da tarihsel gelişimi ve değişimi dikkate alınarak anlatılmıştır. Ampirik uygulama kısmında, Türkiye'de 1984-2015 dönemine ait siyasi ve politik istikrarsızlık durumlarının dış ticaret üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bağımsız değişken olarak Uluslararası Ülke Risk Rehberi'nden (ICRG) temin edilen Politik Risk Endeksi kullanılırken; bağımlı değişken olarak Türkiye'de sözü geçen döneme ilişkin cari açık verileri kullanılmıştır. Zaman serisi regresyon analizi ile yapılan uygulamada Johansen eşbütünleşme testi, D-OLS ve FM-OLS katsayı tahmin yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; 1984-2015 döneminde Türkiye'de yaşanan siyasi ve politik istikrarsızlıklar, cari açığı arttırmaktadır. Başka bir değişle siyasi ve politik istikrarsızlık durumları, dış ticaret üzerinde negatif bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
With the effect of developing technology and globalizing world, trade between countries grows and becomes more complex every year. Foreign trade performance, like all other economic indicators, can be affected positively or negatively according to the policies determined by countries. For this reason, political and political stability in countries can have an impact on foreign trade performance as well as economic structure. The problem dealt with in this direction is to empirically examine the impact of political and political instabilities frequently experienced in Turkey on foreign trade. In the study, the concepts of political and political instability were explained and the political and political instability experienced in Turkey was mentioned periodically. The institutional economics school, which constitutes the theoretical infrastructure of the relationship between political and political stability and foreign trade, is also described, taking into account its historical development and change. In the empirical application section, the effect of political and political instability situations in Turkey for the period 1984-2015 on foreign trade was examined. As an independent variable, The Political Risk Index obtained from the International Country Risk Guide (ICRG) was used; as a dependent variable, current account deficit data for the period mentioned in Turkey was used. In the application with time series regression analysis, Johansen cointegration test, D-OLS and FM-OLS coefficient estimation methods are used. According to the findings, political and political instability in Turkey in the period 1984-2015 increases the current account deficit. In other words, political and political instability situations have a negative effect on foreign trade.