Tıbbi müdahalelerde hekimin taksirli sorumluluğu
The physician's criminal liability in medical interventions
- Tez No: 656717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kural olarak dokunulmaz olarak kabul edilen insan vücudu, hekimin çalışma alanını oluşturur. Hekimin tıbbi müdahalede bulunabilmesi için hastanın bu konuda rızasının varlığı gereklidir. Bazı istisnai durumlarda ise hastanın rızası alınamamaktadır. Hastanın geleceğini tayin etme hakkının gereği olarak yapılacak müdahale konusunda aydınlatılması zorunludur. Hekimlerin, görevlerini yerine getirirken, özen ve dikkat yükümlülüğüne uymaları, tıp etiğine ve tıbbin gereklerine uygun davranmaları gerekmektedir. Hekim, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak öngörülmesi gereken ve istenmeyen neticeyi öngöremediği durumda, taksirle yaralama veya taksirle öldürme suçlarından sorumlu tutulacaktır. Tıbbi müdahale sonucunda oluşan olası komplikasyonlardan kusuru bulunmayan hekim sorumlu tutulmayacaktır. Tıbbi hatalar ise hekimin cezai sorumluluğunun kapsamındadır. Çalışmamızda hekimlerin söz konusu tıbbi müdahalelerinin tabi olduğu kurallar ve ceza hukuku sorumluluğunun sınırları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a rule, the human body, which is considered to be untouchable, forms the working area of the physician. In order for the physician to perform medical treatment, the patient's consent is required. In some exceptional cases, the patient's consent cannot be obtained. As a requirement of the right to determine the future of the patient, it is obligatory to clarify the intervention. Pysicians need to comply with the medical ethics and medical requirements in order to comply with their care and attention requirements. The physician will be held accountable for the offense of committing a crime or committing a crime by betrayal, in case it cannot foresee the unintended result, which should be foreseen by acting contrary to the obligation of attention and care. The physician who does not have any defect will not be held responsible for the possible complications resulting from medical intervention. Medical faults are covered by the physician's criminal liability. In this work, the rules that the medical interventions of the physicians are subject to and the limits of the liability in criminal law are discussed.