Kıbrıs adasında sol ideoloji ve işçi hareketlerinin incelenmesi
Study on left ideology and labor movements in Cyprus
  1. Tez No: 656751
  2. Yazar: EROL MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ECE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında 1974 yılına dek genel bir Kıbrıs tarihi işlenmiş ve Türkiye ile tarihsel pek çok yönden kuvvetli bağına rağmen Türkiye kamuoyunda ve akademik literatüründe yeterince yer verilmeyen bir konu mercek altına alınmıştır; Kıbrıs'ta Sol ideoloji ve işçi hareketleri. Kıbrıslılar tarih boyunca kötü çalışma koşulları ve hayat standartlarına sahip olmuş, yönetici sınıflar tarafından süregelen bir sömürü çarkının içerisinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Irk veya din fark etmeksizin her iki ulusun da kurbanı olduğu bu düzen, iki ulus arasındaki bağları geliştirmiş ve ortak bir mücadele pratiği ortaya koyulmasına olanak sağlamıştır. Ortak eylem ve grev organizasyonları düzenlenmiş, aynı siyasal parti ve sendika çatıları altında örgütlenilmiştir. Bu süreçte sınıf hareketleri bu organizasyonlarda dikkate değer başarılar elde etmiştir. Ancak ilerleyen süreçte iki halk arasında ortaya çıkan gerginlik ve çatışma ortamı ve buna ek olarak yükselen milliyetçiliğin sol-sosyalist partileri de etkisi altına alışı bu birlikteliği de ortadan kaldırmış, çift başlı bir yeni işçi hareketi oluşturmuştur. Bölünüp parçalanan bu yeni hareket işverenler karşısında gücünü ve caydırıcılığını kaybetmiş ve eski kazanımlarını yeniden elde etmesi mümkün olmamıştır. Yükselen milliyetçilik ve savaş ortamı işçi sınıfını parçalamış ve güçsüzleştirmiştir. Ortaya çıkan çatışma ortamından karlı çıkan ise bölünmüş ve gücünü kaybetmiş bir işçi sınıfı karşısında, keyfi yönetim ayrıcalığına sahip olan sermayedarlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the general history of Cyprus until 1974 is examined and despite its strong connections with Turkey, a subject that has long has not been studied in academic literature is under scope; left and labour movement. Cypriots have throughout the history had poor working conditions and have lived as a part of colonial wheel by the ruling classes. Regardless of their race or religion, being victim of this order has empowered the bonds between these two nations and enabled a joint striving practice. Joint actions and strikes have been organized under the same roofs of political parties and unions. During this process, class movements have achieved remarkable results. However, as it goes on, the tension and conflict between these two nations and additionally the influence of the rising nationalism of the left-socialist parties disrupted this unity and a double-headed new labour movement has been established. Divided and torn, this new movement has lost its power and deterrence against the employers, regaining of which has not been the case. The labour class has been divided and weakend by the rising nationalism and war environment. Rising nationalism and emerging conflict environment have benefitted the capitalists who had the privilege of arbitruary governence against the divided and weakend labour class.