İmgeleme ve içsel konuşma çalışmalarının amatör futbolcularda şut performansına etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of imagery and self-talk training on shooting performances of amateur soccer players
- Tez No: 656750
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör düzeyde futbol oynayan sporcularda 10 haftalık imgeleme ve içsel konuşma yöntemlerini içeren zihinsel antrenmanların futbolda şut performansına etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa Gençlik spor amatör futbol takımı sporcusu, 14-15 yaş grubu 30 erkek sporcu oluşturmaktadır. Futbolcular amaçlı örnekleme yöntemine göre kontrol grubu ve deney grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba 10 haftalık zihinsel antrenman öncesi ve sonrasında; boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve teknik becerilerden şut testinin ölçümü için Kayarlar ve ark (1991) tarafından geliştirilen şut testi (ön test-son test) uygulanmıştır. Son testten 4 hafta sonra her iki gruba izleme testi uygulanarak zihinsel antrenmanın tamamlanmasından sonra geçen sürede kontrol grubu ve deney grubunun şut testi puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığı izlenmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile grupların kendi içlerinde öntest, sontest ve izleme ölçümleri arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için Testi (grupiçi), Mann Whitney-U, iki grubun testlerden elde ettikleri öntest, sontest ve izleme ölçümleri puanları arasındaki farkların anlamlılığını test etmek için (gruplar arası) ise İlişkisiz Ölçümler İçin Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre; deney grubu futbolcularının 10 haftalık zihinsel antrenman süreci sonucunda teknik becerilerden şut, top sektirme, değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak artış olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak 10 Haftalık zihinsel antrenman yönteminin futbolcularda teknik beceri performansını artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impact of 10-weeks mental training which includes imagery and self-talk methods on shoot performances of amateur football players. The sample of the study will consist of 30 amateur man football players aged 14-15 playing at Şanlıurfa Provincial Directorate of Youth and Sports football team. Football players have divided into two groups as control group and experimental group through purposive sampling. Shoot Test (pre-test, post-test) developed by Kayarlar et al. (1991) has applied for the measurement of the shoot test together with height, body weight and technical skills before and after 10 weeks of mental training which administered to both groups. Following 4 weeks after the final test, a follow-up test has applied to both groups to determine whether the shoot test scores of the control group and experimental group differ as a result of the mental training. For the analysis of the data obtained from the study, descriptive statistics have utilized together with Mann Whitney-U test(within groups) to determine the significance level of the differences between pre-test, post-test and follow-up test, and Test used to determine (between groups) the significance level of the scores both groups obtain in pre-test, post-test and follow up Wilcoxon - test. According to statistical analyze results, experiment group soccer players have showed significant improvements over control group soccer players at the end of the 10 weekend mental training process. The improvements were related to kicking, ball skipping from10 skills. In conclusion; it is found out that 10 weekend mental training methods has improved the technical skills and performance of soccer players.