Yedinci sınıf çokgenler konusunda 5E öğrenme döngüsüne göre epistemik eylemlerin RBC Soyutlama Modeliyle incelenmesi
Of epystemic actions according to the 5E learning cycle forthe seventh class investigation with RBC Abstract Model
- Tez No: 656756
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5E öğrenme döngüsü modeline göre hazırlanan öğretim faaliyetlerinin ortaokul 7. sınıf öğrencileri tarafından çokgen kavramının tanınması, kullanılması ve oluşturulmasına katkısının incelenmesidir. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında bir devlet ortaokulunda 7. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırma nitel araştırma olup desen olarak durum çalışması kullanılmıştır. Uygulama öncesinde odak grubu öğrencilerini belirleyebilmek için Van Hiele Geometrik Düşünme Düzeyleri Belirleme Testi uygulanmıştır. Araştırma 5E öğrenme döngüsü modeline göre hazırlanan etkinliklerle yürütülmüştür. Uygulama sırasında her seans sonunda odak grubu öğrencileri ile bireysel görüşmeler yapılarak RBC modeline göre soyutlama süreçleri ele alınmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında, öğrencilerin başlangıçta çokgeni ve çokgen olmayanı tanıyamadıkları görülürken, uygulama sürecinde öğrencilerin çokgene dair RBC soyutlama becerilerini gerçekleştirdikleri görülmüştür. Araştırmanın sonunda odak grubu öğrencilerinin çokgeni tanıyabildikleri, özelliklerini kullanabildikleri ve dörtgenlere dair hiyerarşik yapıyı oluşturabildikleri görülmüştür. Ayrıca araştırma sürecinde öğrencilerin sergilemiş oldukları RBC eylemlerinin sıklıklarında da artış gözlemlenmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin 5E öğrenme döngüsü modeline göre tasarlanan etkinliklerden mutlu oldukları ve Matematik dersine karşı olumlu tutum geliştirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the contribution of teaching activities prepared according to the 5E learning cycle model to the recognition, building and construction of the polygon concept of 7th grade students. The research was conducted with the 7th grade students at a public secondary school in the academic year of 2017-2018. The research is qualitative research and case study used as a research method. Van Hiele Geometric Levels Determination Test was applied to determine the focus group students before the application. The research was carried out with activities prepared according to the 5E learning cycle model. During the application, individual interviews were conducted with the focus group students at the end of each session, and abstraction processes were handled according to the RBC model. Research data were analyzed with descriptive analysis technique. In the research findings, it was observed that the students were not able to recognize the polygon and the non-polygon at the beginning, while the students realized RBC abstraction skills related to the polygon during the application process. At the end of the study, it was observed that the focus group students were able to recognize the polygon, building with its features and construct the hierarchical structure of the quadrilaterals. In addition, an increase was observed in the frequency of RBC actions performed by students during the research process. It was determined that the students participating in the research were happy with the activities designed according to the 5E learning cycle model and they developed a positive attitude towards the Mathematics course.