Üniversitelerde hizmet kalitesi ile öğrenci memnuniyetinin sadakat ve tavsiye etme niyetine etkisi: Spor bilimleri fakülteleri örneği
The effect of service quality and student satisfaction on loyalty and recommendation intention in universities: Example of sports science faculties
  1. Tez No: 656755
  2. Yazar: ALİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ YETİM, PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin fakültelerinden algıladıkları hizmet kalitesi ve memnuniyet ile öğrenci sadakati ve tavsiye etme niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak, iki ya da daha çok sayıdaki değişken arasındaki değişimin varlığını ve derecesini ölçmeyi amaçlayan; karşılaştırma ve korelasyon türünden tarama yapmaya imkân tanıyan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini 43 Spor Bilimleri Fakültesi oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise 34 Spor Bilimleri Fakültesinden 396 4. sınıf öğrencisi katılmıştır. Örneklem grubu 153 erkek ve 243 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın amaçlarına ulaşabilmek ve oluşturulan hipotezleri test edebilmek için değişkenler arasındaki nedensel ve nedensel olmayan ilişkileri test etmeyi amaçlayan iki ayrı yapısal eşitlik modeli (YEM) oluşturulmuştur. İlk model, hizmet kalitesinin öğrenci sadakati ve tavsiye etme niyeti üzerine etkisini incelemektedir. İkinci YEM modeli öğrenci memnuniyetinin öğrenci sadakati ve tavsiye etme niyeti üzerine etkisini incelemektedir. Çalışmanın ilk modelinde üç hipotez belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships among the perceived service quality, satisfaction and the student loyalty and intention to recommend of students studying at sports science faculties. In this study, as a data collection method, the relational screening model was used, which aims to measure the existence and degree of change between two or more variablesand allows screening in terms of comparison and correlation. The population of the study constitutes 43 Faculty of Sport Sciences. The sample of the study consists of 396 4th grade students from 34 Faculty of Sport Sciences. Gender distribution of sample group consists of 153 male and 243 female participants. Two separate structural equation models (SEM) were determined that aim to test causal and non-causal relationships between variables in order to reach the aims of the research and test the hypotheses.The first model examines the impact of service quality on student loyalty and intention to recommend. The second SEM model examines the effect of student satisfaction on student loyalty and intention to recommend. In the first model of the study, three hypotheses were determined.