Duygusal okuryazarlık eğitimlerinin sosyal zekâ gelişimine yansıması: Arabulucular üzerine bir inceleme
The reflection of emotional literacy training to the improvement of social intelligence: A study on mediators
  1. Tez No: 656769
  2. Yazar: SULTAN ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE EREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
“Duygusal Okuryazarlık Eğitimlerinin Sosyal Zekâ Gelişimine Yansıması: Arabulucular Üzerine Bir İnceleme”başlıklı doktora tezi kapsamında duygusal zekâ, duygusal okuryazarlık eğitimleri ve bu eğitimlerin arabulucu olan avukatların sosyal zekâ gelişimine yansımaları konu edilmektedir. Son yıllarda duygusal zekâ ve sosyal zekâ alanındaki araştırmalar ve uygulamalar çalışma yaşamında insan kaynakları departmanlarında önemsenmektedir. Duygusal zekânın ciddiye alınması ile beraber duygusal okuryazarlık eğitimlerinin yararlı olduğu reddedilemez bir gerçek olarak kabul edilmektedir. İş yerinde başarı kadar mutlulukta vazgeçilmezdir. Gelişen ve değişen iş dünyasında kişinin kendisini tanıması, duygularının farkında olmsı, duygularını yönetebilmesi, duygular ile aklı yürütebilmesi, öz yönetimini başarı ile yürütmesi, motivasyonunu kaybetmemesi ve empati becerisini geliştirmiş olması sadece duygusal boyutta değil bilişsel boyutta da yaşamına değer katacaktır. Duygusal zekâ gelişim sürecinin bilimsel çalışmaları temel alarak yürütülmesi, duygusal okuryazarlık eğitim programının mesleki gereksinimleri gözönünde bulundurarak eğitimden alınacak verimi üst düzeye çıkarmaktadır. Duygusal zekâ becerileri üzerine farkındalığın artması kişilerin sosyal zekâ kullanımlarına da olumlu katkı sağlamaktadır. Sosyal zekâ düzeyindeki gelişme kişilerarası iletişimi kuvvetlendirmekle beraber diğer insanlarla yapıcı ilişkiler kurulmasını da sağlamaktadır. Sosyal zekâsı yüksek bir bireyin iletişim becerisi ve ilişkiyi yönetme sürecinde çevresindeki kişilerin zihinlerine ve yüreklerine akması, sosyo-duygusal zekâ becerilerini kullanarak çözümcül ve empatik yaklaşımlar kurması, çatışmaları yönetmesi varoluş sürecinde profesyonel bir yaklaşımın en değerli yapıtaşlarıdır. Çatışmaların yönetilmesinde ve çözüme ulaştırılmasında tarafların etkili iletişim kurmalarını sağlayan arabulucular için tarafların duygularını analiz edebilmek, düşüncelerini anlayabilmek sosyo-duygusal zekâ becerilerinin profesyonel olarak kullanabilmek iletişim sürecinin kilit noktalarıdır. Yargısal temelli ve dostane bir süreç içerisinde tarafları anlamaya çalışan, yapıcı çözümler üreten arabulucu avukatların aldıkları duygusal okuryazarlık eğitimleri ile farkındalıklarının arttığı, duygusal olarak daha iyi hissettikleri ve ilişkileri yönetme sürecinde duygusal dayanıklıklarının arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this doctoral dissertation titled“The Reflection of Emotional Literacy Training to the Improvement of Social Intelligence: A Study on Mediators ”, emotional intelligence, emotional literacy training and the reflections of these trainings on the development of social intelligence of the mediators are the subjects. In recent years, research and applications in the field of emotional intelligence have been considered important in human resorurces departments in working life. It is accepted as undeniable fact that emotional literacy education is beneficial, together with taking emotional intelligence seriously. It is indispensable in happiness as well as success in the workplace. In the developing and changing business world, knowing oneself, being aware of their emotions, managing their emotions, conducting their self management successfully, not losing their motivation and developing emphaty skills will add value to their lives not only in the emotional dimension but also in the cognitive dimension. Carrying out the emotional intelligence development process on the basis of scientific studies, taking into account the professional requirements of the emotional literacy training program, increases the efficiency of education to a higher level. Inreasing awareness on emotional intelligence skills also contributes positively to people's use of social intelligence. The development at the level of social intelligence strengthens interpersonal communication, as well as establishing constructive relationships with other people. The most valuable blocks of a professional approach in the process of existence are the ability of an individual with a high social intelligence to flow into the minds and the hearts of the people around him in the process of communication and relationship management to establish analytical and empathic approaches using his socio-emotional intelligence skills and managing conflicts. For the mediaters who enable the parties to communicate effectively in the management and resolution of conflicts, being able to analyze the feelings of the parties to understand their thoughts and to be able to use socio-emotional skils professionally are the key points of the communication process. It is observed that mediation lawyers who try to understand the parties in a judicial-based and friendly process and produce constructive solutions, increase their awareness, feel better emotionally, and increase their emotional resilience in the process of managing relations.