The process of securitization of the Turkish minority in Bulgaria by the Bulgarian Communist Party: The case of the revival process in the era of late socialism
Bulgaristan'daki Türk azınlığın Bulgar Komünist Partisi tarafından güvenlikleştirme süreci: Geç sosyalizm döneminde yeniden doğuş süreci örneği
  1. Tez No: 656770
  2. Yazar: IVO KIRILOV IVANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kopenhag okulunun Güvenlikleştirme kavramı kullanılarak, komünist dönemde Bulgar siyasetinde“öteki”imajı ve Bulgar Türkleri odaklı tehdit oluşturma süreci incelenmiştir. Bu yaklaşım Batı siyasi gerçekliğine dayalı olarak inşa edildiğinden, Bulgaristan'daki Komünist Parti, Komünist öncesi dönem algısının inşa ettiği etnik Bulgarlar ve“onlar”- etnik Türkler - güvenlikleştirme sürecini gerçekleştirdi. Komünist rejim, etnik-üstü Bulgar ulusal kimliğini inşa etmeye ve tüm etnik grupları etnik özellikler taşımadan birleştirmeye çalışsa da. Başlangıçta, Bulgar devleti Müslüman nüfusunun eninde sonunda Osmanlı İmparatorluğu'na ve gelecekte de Türkiye Cumhuriyeti'ne göç edeceğini düşünüyordu. Bulgar Komünist hükümeti tarafından üstlenilen politika, eğitim seviyelerini ve modernizasyonlarını artırarak, azınlıklarını entegre etmeye / asimile etmeye çalıştı. Bununla birlikte, Komünist dönemin ilk yıllarında, Bulgar Türk kimliği, özellikle önemli ölçüde artan eğitim seviyesi ve ekonomik statüsü sayesinde hızla gelişmiştir. Kıbrıs'taki uluslararası gelişmeleri ve İran'daki İslam Devrimi'ni dikkate alan Bulgar Komünist partisine ulusal güvenlik stratejisini yeniden gözden geçirdi. Etnik Türklerin, Türk devletinin ajanı olan Bulgar Türkleri arasında Türk devletinin temsilcileri olduğu algısını empoze ederek güvenlikleştirilmesi, Bulgar toplumu içindeki tehdit algısını oluşturmuş ve Sosyalist dönemdeki Bulgar Siyasi gerçekliğinin kapalı karakteri nedeniyle Parti - Devlet, Bulgar devleti ve toplumu arasındaki tehdit algısıyla inşa edebilen tek güvenlikleştirici aktördü. Bu politika, Sofya'yı izole edip komünizm sonrası geçiş dönemine giden yolu açtı ve ülkeyi etnik bir çatışmanın eşiğine getirdi.
Özet (Çeviri)
The image of the“other”and the process of the threat construction in Bulgarian politics in the Communist period with a focus on the Bulgarian Turks were analyzed in the thesis via using the Copenhagen school's concept of Securitization. As this approach was constructed based on the Western political reality, the Communist Party in Bulgaria, stepping on the constructed by the pre-Communist period perception of“us”– the ethnic Bulgarians, and“them”– the ethnic Turks, conducted the Securitization process. Even though the Communist regime tried to construct supra-ethnic Bulgarian national identity and unite all of the ethnic groups without bearing ethnic features. Initially, the Bulgarian state was considering that its Muslim population is going to emigrate eventually to the Ottoman Empire and in the future to the Republic of Turkey. The policy undertaken by the Bulgarian Communist government tried to integrate/assimilate its minorities by enhancing their educational level and modernization. However, in the first years of the Communist period, the Bulgarian Turkish identity got enhanced rapidly especially through their significantly increased educational level and economic status. Considering the international developments in Cyprus and the Islamic Revolution in Iran made the Bulgarian Communist party reconsider its national security strategy. The Securitization of the ethnic Turks via imposing the perception that there were people among the Bulgarian Turks that were Turkish state's agents constructed the perception of the threat among the Bulgarian Society and due to the closed character of the Bulgarian Political reality during the Socialist period the Party-State was the only securitizing actor which was able to construct with the perception of threat among the Bulgarian state and society. That undertaken policy made Sofia isolated and paved the way towards the post-Communist transitional period and put the country on the verge of an ethnic conflict.