Hashimoto tiroiditinde HDL ile ilişkili miyeloperoksidaz (MPO) ve paraoksonaz1'in (PON1) koroner arter hastalığı ile ilişkisi
Relationship of HDL-related myeloperoxidase (MPO) and paraoxonase 1 (PON1) with coronary artery disease in hashimoto's thyroiditis
- Tez No: 656784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hashimoto tiroiditi (HT) tiroid bezinin otoimmün bir hastalığıdır. Serbest radikallerin tiroid hastalıklarının patogenezinde ve hastalığın ilerleyen evrelerinde gözlenen komplikasyonlardan sorumlu olduğu bildirilmiştir. İnflamasyon sırasında salınan miyeloperoksidaz (MPO) fagositlerde bulunan oksidatif bir enzimdir. MPO arter duvarında oksidatif hasar sorumlu önemli bir unsur olabilir. Oksidan dengede rol oynayan moleküllerden bir diğeri olan paraoksonaz-1 (PON-1) okside düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) yapısında lipid peroksitleri hidrolize ederek lipoprotein oksidasyonunu inhibe etme rolüne sahip bir enzimdir. Biz bu çalışmamız da HT'li hastalarda Yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ile ilişkili MPO ve PON-1'in koroner arter hastalığındaki rolünü araştırdık. Çalışmamız HT tanısı almış 54 hasta ve 28 sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubundan oluşmaktadır. MPO ve PON-1 düzeyleri spektrofotometrik olarak. HDL Seviyeleri otoanalizörde belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis (HT) is an autoimmune disease of the thyroid gland. Free radicals have been reported to be responsible for the complications observed in the pathogenesis of thyroid diseases and in the later stages of the disease. Myeloperoxidase (MPO), which is released during inflammation is an oxidative enzyme present in phagocytes. MPO could be a key element responsible for oxidative damage in the artery wall. Paraoxonase-1 (PON-1), which is one of the molecules that play a role in oxidant balance, is an enzyme that has the role of inhibiting lipoprotein oxidation by hydrolyzing lipid peroxides in oxidized low density lipoprotein (LDL) structure. We investigated the role of HDL-associated MPO and PON-1 in patients with HT in terms of coronary artery disease. Our study group consisted of 54 patients with Hashimato diagnosis and 28 healty individuals as control group. MPO and PON-1 levels were determined spectrophotometrically. HDL levels were determined on the auto analyzer.