Çimento harçlarında optimum uçucu kül ve PVA lif oranının belirlenmesi
Determination of optimum fly ash and PVA fiber ratio in cement mortars
  1. Tez No: 656811
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lifin çimento harcı veya betonda kullanılması karışımın eğilme dayanımını artırırken, aşınma, kavitasyon ve dayanıklılık gibi özelliklerini önemli ölçüde iyileştirir. Bu özelliklere, lifin tipinin, boyutunun, narinlik oranının (boy/çap), geometrisinin ve lif miktarının olumlu veya olumsuz etkisi vardır. Uçucu kül (UK), çimento ağırlığının %0, 10, 15 ve 20 oranları ile ikame edilmiştir. Uçucu kül ikameli karışımlara hacimce %1, %2 ve %3 PVA lif ilave edilerek, karışımlardan serbest rötre, eğilme dayanımı ve basınç dayanım numuneleri üretilmiştir. UK ikame oranları arttıkça yayılma çapı da artmıştır. UK karışımlarında PVA oranı arttıkça akışkanlık çapı azalmıştır. UK ikameli karışımlarda en düşük basınç dayanımı UK20'den elde edilirken, en yüksek basınç dayanımı UK00 (kontrol) karışım numunesinde sağlanmıştır. PVA lifli karışımlarda, UK10 kodlu karışıma %1 PVA lif eklendiğinde, basınç dayanımı yaklaşık % 7 artarken, UK15 karışımında %12 artmıştır. UK ikameli karışımlara PVA lifi eklendiğinde eğilme dayanımının arttığı görülmüştür. En yüksek değerlere %3 PVA lif katkılı, uçucu külün çimentoyla %10 ikame edildiği karışım sahip olmuştur. Harçlarda lif oranı ile boy değişimi arasında ters bir ilişki söz konusudur. Yani lif miktarı arttıkça rötre azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
While the use of fiber in cement mortar or concrete increases the flexural strength of the mixture, it significantly improves its properties such as abrasion, cavitation and durability. These properties have a positive or negative effect by the fiber type, size, slenderness ratio (height / diameter), geometry and fiber amount. Fly ash (FA) was substituted with 0, 10, 15 and 20% ratios of cement weight. Free shrinkage, flexural strength and compressive strength samples were produced with these fiber mixtures by adding 1%, 2% and 3% PVA fiber by volume to the fly ash substituted mixtures. As the FA substitution rates increased, the flowability diameter increased. As the PVA ratio increases in FA mixtures, the flowability diameter has decreased. While the lowest compressive strength is obtained from UK20 in FA substituted mixtures, the highest compressive strength is provided in the UK00 (control) mixture sample. In PVA fiber mixtures, when 1% PVA fiber was added to the UK10 coded mixture, the compressive strength increased by about 7%, while the UK15 mixture increased by 12%. When PVA fiber is added to FA substituted mixtures, it is seen that its flexural strength increases. The highest values ​​had a mixture of 10% fly ash substituted with cement and added 3% PVA fiber. In mortars, there is an inverse relationship between fiber ratio and shrinkage. In other words, as the amount of fiber increases, the shrinkage decreases.