Cephe aydınlatma kriterleri ve Nizami Gencevi adına milliAzerbaycan edebiyatı müzesi cephe aydınlatmasının irdelenmesi
Facade lighting criteria and examining the facade lighting of national museum of Azerbaijan literature named after Nizami Ganjavi
- Tez No: 656812
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yapılarda gerek dış cepheler ve gerekse iç mekân olarak nitelendirilen kısımlardaki detayların algılanması noktasında ışığın büyük bir öneme sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu gerçeklikten hareketle yapay ışık kaynakları ile doğal ışık kaynaklarının olmadığı saatlerde yapının vurgulanması ve şehre değer katması sağlanabilmektedir. Bu kaynaklar fiziksel temelleri itibariyle çok değişik yapı ve mekânların aydınlatılması açısından önem arz etmekle beraber mimari açıdan da göz önünde bulundurulması gereken unsurlardır. Her bir çağdaş ve tarihi mimarlık değeri olan kentlerde cephe aydınlatması önem taşımaktadır. Böylelikle tarihi mimarlık değeri olan konut ve diğer binaların korunması ve estetik güzelliğin vurgulanması sağlanmaktadır. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Azerbaycan toplumunun da kendine has kültürel ögeleri olmakla beraber uluslararası alanda ön plana çıkan sanatçı, şair, heykeltıraş vb. şahısları da bünyesinde barındırdığı bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde belirli siyasi, askerî vb. nedenlerle bu şahıslardan kalma eserlerin ihmal edilmesi söz konusu olsa da günümüze gelindikçe bu kültür miraslarının da korunması düşüncesi gündeme gelmiş ve bu noktada çeşitli kültürel temelli yapılar oluşturulmuştur. Çalışmaya konu olan Nizamî Gencevî Adına Azerbaycan Edebiyat Müzesi de bunlardan biridir. Hazırlanan bu çalışmanın temel amacı, Nizami Gencevî Adına Millî Azerbaycan Edebiyat Müzesi binasının mevcut cephe aydınlatma sistemlerini çözüme yönelik olarak incelemektir. Bu bağlamda yapılan incelemenin ardından nihai amaç Nizami Gencevî Adına Millî Azerbaycan Edebiyat Müzesi için yapılabilecek olan bir aydınlatma planında yol gösterici bir rol oynamaktır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that light is of great importance in the perception of the details in the parts that are described in the structures and the external facades and the necessities. Based on this reality, during nonnatural light hours, artificial light resources can emphasize the structure and add value to the city. These resources are important for the illumination of various structures and spaces in terms of their physical foundations, but they are also important elements to be considered in terms of architecture. Facade lighting is of great importance in every modern and historical city. Its important to emphasize the preservation and aesthetic beauty of historical architectural value of residential and other buildings. Owning a very deep history, together with cultural elements Azerbaijan has its own artists, poems, sculptors etc. who are prominent in the international area. Although the works of those people neglected due to certain political and military reasons in the past, the idea of preserving these cultural heritages came to the agenda and various cultural based structures were formed at this point. The subject of our study National Azerbaijan Literature Museum named after Nizami Ganjavi is one of them. The main purpose of this study is to analyze the existing facade lighting systems of the National Azerbaijan Literature Museum named after Nizami Ganjavi for a solution. In this context, the final aim is to play a guiding role in a lighting plan for the National Azerbaijan Literature Museum named after Nizami Ganjavi.