Büyük Menderes havzası görsel peyzaj kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of visual landscape quality of Buyuk Menderes basin
- Tez No: 656820
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı, Büyük Menderes Havzası'nın doğal ve kültürel peyzaj özellikleri kullanılarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Arazi Yönetim Bürosu (BLM,2010a) tarafından geliştirilen görsel kaynak yönetim modelinin Büyük Menderes Havzası'na adaptasyonunun sağlanması ve görsel peyzaj kalitesinin değerlendirilmesidir. Araştırma Büyük Menderes Havzası sınırına giren Uşak, Aydın, Afyonkarahisar, Denizli, Muğla illerinde yürütülmüştür. Farklı peyzaj tiplerine sahip alanlarda görsel peyzaj kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan arazi çalışmalarında İHA ile alınmış 42 adet fotoğraf uzmanlar tarafından anket çalışması ile değerlendirilmiş, diğer aşamada ise Büyük Menderes Havzası'nın görsel peyzaj kalitesini değerlendirmek için uzaktan algılama verileri ile Coğrafi Bilgi Sistemlerinden yararlanılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri ve uzman değerlendirmesi sonucu ortaya çıkan puanlar istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve iki veri setinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Çalışmanın son aşaması olarak Büyük Menderes Havzası'nın görsel peyzaj kalite değeri farklı alt ölçeklerde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt and evaluate visual landscape quality of Büyük Menderes Basin using the Visual Resource Management (VRM) model developed by United States Bureau Land Management considering the natural and cultural landscape features. The research was carried out in Uşak, Aydın, Afyonkarahisar, Denizli and Muğla provinces, within the borders of Büyük Menderes Basin. 42 aerial photographs taken during the field studies to assess visual landscape quality in areas with different landscape types through experts knowledge. At the second stage, remotely sensed data and Geographic Information Systems (GIS) were used to evaluate the visual landscape quality of Büyük Menderes Basin. The results of GIS evaluation and expert knowledge were compared and the reliability of the method was assessed. At the final stage of the research visual landscape quality of Büyük Menderes Basin were examined in different sub-scales.