Çivril, Karahallı (Denizli) arasında bulunan neojen yaşlı sedimanter birimlerin mineralojik ve jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mineralogical and geochemical properties of neogene aged sedimentary units between Karahalli and Çivril towns (Denizli)
- Tez No: 506931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geological Engineering, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnceleme alanı Batı Anadolu da Uşak Neojen havzasının doğu bölümünde yer alan Çivril, Karahallı (Denizli) arasında bulunan Neojen yaşlı birimleri kapsar. Bölgede bulunan temel kayaların büyük bölümü Menderes masifine ait metamorfiklerden oluşur. Mermer, fillit, kuvars-şist ve sleytden oluşan temel kayaları, havzanın batısında, güneyinde ve doğusunda yayılım gösterir. Karahallı Neojen havzasını dolduran tortullar alttan üste doğru fluviyal ve gölsel tortul birimlerden oluşmaktadır. Neojen istifinin en alt bölümünde bulunan fluviyal tortullar büyük bölümü ile zayıf pekleşmiş, yersel çapraz katmanlı kumtaşı, çakıltaşı, silttaşı ve çamurtaşlarından oluşur. Havzayı dolduran gölsel tortullar alttan üste doğru yaygın olarak, kalkerli çamurtaşı, marn ve travertenlerden oluşmaktadır. Karahallı-Çivril Neojen havzası, doğudan ve güneydoğudan fayla sınırlanmıştır. Havza içinde geniş bir yayılım gösteren gölsel istifin en üst bölümünde bulunan travertenler, diğer gölsel ve fluviyal birimler ile birlikte, havzanın doğusunda Gürpınar fayına doğru giderek kalınlaşmaktadır. İnceleme alanında TKİ tarafından on adet derin sondaj yapılmıştır. Sondajların derinliği 342 m ile 670m arasında değişmektedir. Sondajlarda birkaç seviyede ince kömür damarları kesilmiştir. XRD çalışmaları ile dolomit, kalsit, anhidrit, jips, feldispat, kuvars ve kil mineralleri belirlenmiştir. Kil minerallerinden simektit, illit ve kaolinit tespit edilmiştir. Al2O3 ve SiO2 içerikleri genellikle killi seviyelerde yükselmektedir. Ca2+ iyonları, karbonat kayaçların ana bileşenlerini oluştururlar. Kilce zengin örneklerde karbonatlara göre daha yüksek miktarda REE ve bazı iz element (V, Sc, Cr, Co, As, Ba, Rb, Th) içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area located in the eastern part of Usak Neogene basins between Civril (Denizli) and Karahallı (Uşak) in Western Anatolia. The majority of the bedrock in the area is composed of metamorphic rocks of the Menderes Massif. The bedrock formed from marble, phyllite, quartz-schist and sleyt shows spread the west, south and east of the basin. Karahallı Neogene basin sediments consist of fluvial and lacustrine sediments from the bottom to the top. In the lower section of Neogene sequence, fluvial sediments are made up of poorly consolidated cross-layer terrestrial sandstone, conglomerate, siltstone and mudstone. The lacustrine sediments filling the basin are composed of calcareous mudstone, and marl and travertine. Karahallı-Çivril Neogene basin is limited to fault from the east and southeast. The travertines located at the uppermost part of the lacustrine deposit, which is widely distributed within the basin, are becoming increasingly thicker towards the Gürpinar fault east of the basin, together with other lacustrine and fluvial units. Ten deep core drillings were carried out by the Turkish Coal Enterprise in the field. The depth of the cores varies between 670 m and 342 m. Thin coal seams in several levels of drilling carried out in the basin are cut. Dolomite, calcite, anhydrite, and gypsum with feldspar, quartz, smectite, illite and kaolinite were determined by XRD. Al2O3 and SiO2 contents are generally elevated in clayey levels. Ca2+ ions are the main constituents of carbonate rocks. The contents of REE and some trace elements (V, Sc, Cr, Co, As, Ba, Rb, Th ) were determined in richer samples than in carbonates.