Yüksek hızlı tren garlarının tasarım parametrelerinin incelenmesi
Review of the design parameters of high-speed train stations
- Tez No: 656824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yüksek hızlı tren garı binaları, bir ulaşım aracı olmasının ötesinde kentler için artık birer sosyal merkez haline gelmektedir. Farklı tren ağlarını birbirine bağlayan bir toplanma noktası olmasının ötesinde, şehir ile kentlinin de bir araya geldiği bir odak noktası olmuş, adeta 'şehrin giriş kapısı' rolünü üstlenmiştir. Bu bağlamda, ulaşım ihtiyacını karşılamasının dışında farklı ihtiyaçlara da cevap vermesi beklenmektedir. Gündelik ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde, Yüksek Hızlı Tren Gar binaları, ulaşım fonksiyonlarının dışında insanların zaman geçirebileceği konaklama, alışveriş, yeme-içme ve ofis gibi alanlar ile desteklenerek kentin birer sosyal merkezi haline gelmiştir. Bu bağlamda yüksek hızlı tren garları farklı işlevleri bünyesinde barındıran çok katmanlı bir yapıya bürünmüştür. Tasarımcılarda bu çok işlevli ve çok katmalı yapıyı çözmek için farklı yöntem ve teknikleri kullanmıştır. Bu çalışma kapsamında da yurtiçi ve yurt dışından farklı yüksek hızlı tren garları incelenerek geliştirilen tasarım yaklaşımlarının analiz edilmesi, yeni yapılacak yüksek hızlı tren garları için tasarım modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
High-speed train station buildings are now becoming social centers for cities beyond being just a mode of transportation. In addition to being a gathering point that connects different railway networks, they became a focal point where the city and the city dwellers come together, almost acting as 'the gateway to the city'. In that sense, they are expected to meet different needs other than transportation. In order to meet daily needs, high-speed train station buildings are supported by spaces where people can spend time apart from transportation such as shops, diners, hotels and offices, thus, have become a social center of the city. In this regard, the high-speed train stations have become a multi-layered structure that incorporates different functions. The designers have used different methods and techniques to solve this multifunctional and multi-layered structure. Within the scope of this study, it is aimed to analyze the developed design approaches by examining different domestic and international highspeed train stations, and to develop a design model for new high-speed train stations to be built.