Bazı baklagil yeşil gübrelerin pamuğun (Gossypium hirsutum l.) tarımsal ve kalite özelliklerine etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 65685
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HAZIM EMİROĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
ABSTRACT Konu ile ilgili çalışmalar. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünün“Küçük Elmas”tarlasında 1982-1983-1985 yıllarında Nazilli 6B-100 ve Taşkent-1 çeşitleri üzerinde yapılmıştır. Deneme varyantı arını; Pamuk da son sulamadan önce serpme olarak ekilen“Erken Fiğ”, pamuk hasadından sonra ekilen Fiğ, Bakla, Lüpen yeşil gübre bitkileri ile Normal Gübreleme ve azot verilmeyen“Gübresiz”parselleri oluşturmaktadır. Erken Fiğ ekimi ile bu güne kadar herhangibir çalışmaya rastlanılmamıştır. Nazil 1 i 66-100 çeşidi üzerinde üç yıllık çalışma sonucunda Normal Gübreleme varyantından ortalama 309kg/da, Erken Fiğ varyantından ise 299 kg/da kütlü pamuk verimi al inmiştir. Taşkent-1 çeşidinde ise Normal Gübreleme varyantından 293 kg/da, Erken Fiğ varyantından ise 295 kg/da kütlü pamuk al inmiştir. Aradaki farklar istatistiki olarak önemli değildir. Lif kalitesinde ise önemli bir fark ortaya çıkmamıştır. Toprakta yeşil gübreleme bitkilerinin ara ürün olarak ekilmesiyle fosfor, potasyum ve organik madde miktarlarında artma olmuş,pH ise değişmemiştir. Bu araştırma sonucuna göre;azotlu gübre verilmeden, erken fiğ ekimiyle pamuk tarımı yapılabileceği, verim ve kalite yönünden bir kayıp olmayacağı toprakta fiziksel ve kimyasal yönde bir iyileşme olacağı belirlenmiştir. ABSTRACT This study was carried out during 1982,1983 and 1985 at Nazilli cotton Research Institute to investigate the effects of four different green manure apl ications, normal fertization and one control (no fertilization) on yield and fiber properties of two cotton cultivars (Nazilli 86-100, and Taşkent-1)- The experimental design was the randomized bloks,with four replications of green manure aplications and normal fertilization plus control in each block. Vetch! ing (Vicia sativa L.), Vetchl ing before cotton harvest, Broad bean (Vicia f aba Major L.) and Lupin C Lupinus 1 uteus L.) were used as a green manure plants in the experiment. Three year results Show that the cultivar Nazilli 66-100 was average 309 kg/da raw cotton yield from normal fertilization when early vetchl ing was 299 kg/da. Cul tivar Taşkent-1 yielded 293 kg/da from normal fertilization and 295 kg/da from early vetchl ing respectively. There was no significant difference between two cotton varieties for yield and fiber properties. Phosphorus, pottassium and organic matter contents in the soil were increased by growing green manure plants but,pH level in the soil was not changed. As a result of this research early vetch planting before harvest of cotton can be recomended for cotton farming without using nitrogen fertilizer.lt will not be any decreases in the yield and fiber qality it causes physical and chemical improvement in the soil content.
Özet (Çeviri)