Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları ile mesleki coşku düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the pre-service social studies teachers attitudes towards the teaching profession and level of professional enthusiasm
- Tez No: 656850
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma ile Sosyal Bilgiler Öğretmen adaylarının mesleki coşkularının ve öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarının ne düzeyde olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının mesleki coşkularının ve mesleğe ilişkin tutumlarının; cinsiyete, sınıf düzeyine, bölümü isteyerek tercih etme, bölümde lisansüstü eğitim yapmayı isteme değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmada ayrıca öğretmen olarak atanma olasılığına ilişkin algı, mesleki coşku ve mesleğe ilişkin tutum arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Betimsel, nedensel karşılaştırmalı ve ilişkisel araştırma desenlerinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları (n=279) oluşturmaktadır. Araştırmada ayrıca örneklem alınmamış, evrendeki bütün öğrencilere ulaşılması hedeflenmiştir. Yapılan uygulamalar sonucunda 197 öğretmen adayından toplanan veriler analize dahil edilmiştir. Araştırmada“Mesleki Coşku Ölçeği”ve“Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler üzerinden öncelikle betimsel istatistik hesaplamaları, t testi ve tekyönlü varyans analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerden sonra öğretmen adaylarının mesleki coşkuları ile mesleğe iliştin tutumlarının cinsiyet, sınıf düzeyi ve bölümü isteyerek tercih etme değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca mesleki coşku ve mesleğe ilişkin tutum arasında pozitif yönde düşük ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to determine the level of professional enthusiasm and attitudes towards the teaching profession of Social Studies teacher candidates. In the research it was also examined the professional enthusiasm and attitudes towards the profession differ according to gender, class level, willingly choosing the department, willing to do a graduate education in the department. The study also aimed to determine the relationships between perception of the probability of being appointed as a teacher, professional enthusiasm and attitude towards the profession. The population of this study, in which descriptive, causal, comparative and relational research designs are used, consists of pre-service teachers (n = 279) studying at İnönü University, Faculty of Education, Social Studies Teaching Program in the 2018-2019 academic year. In the study, no sample was taken, and it was aimed to reach all students in the population. As a result, data collected from 197 teacher candidates were included in the analysis.“Professional Enthusiasm Scale”and“Attitude Scale towards Teaching Profession”were used in the study. Descriptive statistical calculations, t-test, one-way analysis of variance and correlation analysis were performed on the data obtained. After the analysis, it was determined that the professional enthusiasm of the teacher candidates and their attitudes towards the profession showed a significant difference according to the variables of gender, class level and willingly choosing the department. It was also determined in the study that there are low and medium level positive relationships between professional enthusiasm and attitude towards the profession.