Yeşil sentez yöntemi ile üretilen gümüş nanoparçacıkların kanser etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of silver nanoparticules produced by green synthesis method in cancer
- Tez No: 656875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİNA TUNÇEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
CA (biber-Capsicum annuum) ve SM (deve dikeni-Silybum marianum) bitkilerinin indirgen ve kapsülleyici ajan olarak kullanıldığı bu doktora tez çalışmasında, yeşil sentez yöntemiyle gümüş nanopartikül (Ag NP)'leri elde edilmiştir. Ag NP'lerin oluşum kinetiği UV-vis spektrofotometresi ile ve morfolojik özellikleri ise geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile belirlenmiştir. SM ve CA bitkilerinin sulu çözeltileri içerisinde, farklı molar konsantrasyonlarda (1, 2 ve 4 mM) AgNO3 çözeltisi ile sentezlenen Ag NP'ler 391,5-426 nm arasında değişen yüzey plazmon rezonans (SPR) pikleri sergiler. Bu pikler Ag NP'lere ait tipik absorbans pikleridir. TEM görüntülerine göre Ag NP'lerin 1-24 nm boyut aralığında ve küresel şekle sahip oldukları tespit edilmiştir. En küçük Ag NP boyutları 1 mM AgNO3-deve dikeni karışımından elde edilmiştir ve NP boyutları 2,5±1 nm'dir. Farklı kütle konsantrasyonlarında Ag NP'lerle 24 ve 48 saat inkübe edilen MCF-7 hücrelerinin sitotoksisitesi MTT testi ile belirlenmiştir. MTT sonuçlarına göre, Ag NP'lerin konsantrasyona bağlı sitotoksisite gösterdikleri ve IC50 konsantrasyonları; 24 saatlik inkübasyon süresi sonunda biber özütü içerisinde sentezlenenlerde 45,6 µg/ml, deve dikeninde 42 µg/ml; benzer şekilde 48 saatlik inkübasyon sonucunda biber ve deve dikeninde sırasıyla 37,5 µg/ml ve 38 µg/ml olarak hesaplandı. 6 MV enerjili X ışınları ile 6 Gy radyasyon dozunda ışınlanan Ag NP'lerle inkübe edilen MCF-7 hücrelerinin radyo-duyarlılıklarının arttığı tespit edilmiştir. Her iki bitki özütünün de tek başına radyo-duyarlılıklarının olmadığı ve farklı bitkilerden sentezlense de Ag NP'lerin tamamının radyasyon duyarlılıklarının benzer sonuçlar verdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, the plants of Ca (pepper- Capsicum annuum ) and SM (thistle- Silybum marianum ) were used as reducing agents in order to obtain silver nanoparticles ( Ag NP) via green synthesis method. The formation kinetics of ( Ag NP) ' s were stated by UV- vis Spectrophotometer and the morphological properties by Transmission Electron Microscope (TEM). The Ag NP's synthesized with different molar concentrations of AgNO3 solutions (1, 2 and 4 mM) in aqueous solutions of SM and CA plants exhibit surface plasmon resonance (SPR) peaks ranging from 391,5-426 nm. These are the typical absorbance peaks that belong to Ag NP's. According to TEM images, Ag NPs were found to have a spherical shape in the 2,5-24 nm size range. The smallest Ag NP sizes were obtained from a mixture of 1 mM AgNO3- thistle and the NP sizes were 2,4±1 nm The cytotoxicity of MCF-7 cells, which are incubated for 24 and 48 hours with different mass concentrations of Ag NPs was determined by MTT test. According to MTT results, Ag NPs showed dose-dependent cytotoxicity and IC50 doses; at the end of the 24-hour incubation period 45.6 µg/ml in pepper extract and 42 µg/ml in thistle; similarly, after 48 hours of incubation, it was calculated as 37.5 µg/ml and 38 µg/ml in pepper and thistle, respectively. It was determined that the radio-sensitivity of MCF-7 cells incubated with Ag NPs irradiated with 6 MV energy X-rays at a radiation dose of 6 Gy was increased. It was observed that both plant extracts alone were not radio-sensitive and, although they were synthesized from different plants, the radiation sensitivities of all Ag NPs gave similar results.