Farklı bitkilerden yeşil sentez ile elde edilen metal nanoparçacıkların gıda patojenlerinin kontrolü üzerindeki potansiyel etkilerinin araştırılması
Investigation of the potential effects of metal nanoparticles obtained by green synthesis from different plants on the control of food pathogens
  1. Tez No: 925318
  2. Yazar: NURDAN SANDALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hızla gelişen, değişen ve nüfusu artan dünyada her alanda yaşanan sorunlara karşı alternatif çözümler aranmaktadır. Nanoteknoloji alanında yaşanan gelişmeler ''Nanoparçacıklar gıda güvenliği için de kullanılabilir mi?'' sorusunu akla getirmektedir. Özellikle yeşil sentez yoluyla elde edilen doğa dostu nanoparçacıkların etkileri merak konusu olmuştur. Çalışmada mevcutta bulunan, karayemiş, karabuğday, siyah çay ve yeşil çay gibi farklı bitkisel kaynaklardan yeşil sentez yöntemiyle elde edilmiş metal nanoparçacıkların, seçtiğimiz 6 bakteriye (Escherichia coli, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Salmonella enterica subsp. Enterica serovar Enteritidis, Listeria monocytogenes, Escherichia coli O157:H7 ) karşı etkisi gözlemlendi. Bunun için disk difüzyon yöntemi, minimum inhibisyon konsantrasyonu, minimum bakterisidal konsantrasyon ve bakteriyel büyümenin inhibisyonu analizleri çalışıldı. Bazı metal nanoparçacıklar bazı bakterilerde etkisiz kalırken bazıları ise gıda güvenliğini tehdit eden patojen mikroorganizmalar üzerinde güçlü etki gösterdi. Farklı kaynaklardan elde edilen gümüş nanopartiküller diğerlerine kıyasla yüksek antimikrobiyal etki gösterdi. Salmonella kolonilerinin büyümelerini inhibe etmek için Selvi karayemişten üretilen bakır nanoparçacık için 3.02 µg/mL, demir nanoparçacık için 2.92 µg/mL, gümüş nanoparçacık için 0.05 µg/mL konsantrasyonun yeterli olduğu görülmüştür. Gümüş nanopartiküller kadar gümüş ile diğer metal nanopartiküllerin eşit oranda tartılıp hazırlandığı karışımlar da güçlü antimikrobiyal özellik gösterdi. S. aureus bakterisini öldürmek için yaban kara yemiş demir nanopartikülden 5.92 µg/mL, bakır nanopartikülden 5.94 µg/mL, gümüş-demir nanopartikül karışımından 0.09 µg/mL ve gümüş nanopartikülden 0.04 µg/mL konsantrasyon gerekmiştir. Analiz sonuçlarında yeşil çay ekstraktının da küçümsenmeyecek derecede antimikrobiyal potansiyel taşıdığı görüldü. Yapılan çalışmalar ve toplanan verilerle geleceğe kaynak sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the rapidly developing, changing and population-increasing world, alternative solutions are being sought for problems in every field. Developments in the field of nanotechnology bring to mind the question of ''Can nanoparticles be used for food safety?'' In particular, the effects of environmentally friendly nanoparticles obtained through green synthesis have become a matter of curiosity. In the study, the effects of metal nanoparticles obtained from different plant sources such as black cherry, buckwheat, black tea and green tea through green synthesis were observed against 6 bacteria we selected (Escherichia coli, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Salmonella enterica subsp. Enterica serovar Enteritidis, Listeria monocytogenes, Escherichia coli O157:H7). For this purpose, disk diffusion method, minimum inhibitory concentration, minimum bactericidal concentration and bacterial growth inhibition analyses were studied. While some metal nanoparticles were ineffective against some bacteria, some showed a strong effect on pathogenic microorganisms that threaten food safety. Silver nanoparticles obtained from different sources showed high antimicrobial activity compared to others. It was observed that copper nanoparticles produced from cypress tree, iron nanoparticles, and silver nanoparticles at concentrations of 3.02 µg/mL, 2.92 µg/mL, and 0.05 µg/mL were sufficient to inhibit the growth of Salmonella colonies. Mixtures prepared by weighing silver and other metal nanoparticles equally as well as silver nanoparticles also showed strong antimicrobial properties. To kill S. aureus bacteria, 5.92 µg/mL of iron nanoparticles, 5.94 µg/mL of copper nanoparticles, 0.09 µg/mL of silver-iron nanoparticle mixture, and 0.04 µg/mL of silver nanoparticles were required. The analysis results also showed that green tea extract had a considerable antimicrobial potential. The aim is to provide resources for the future with the studies conducted and the data collected.