Fındık çeşitleri ve aflatoksin varlığının araşrıtılması
The investigation of hazelnut varieties and presence of aflatoxin
  1. Tez No: 656894
  2. Yazar: ŞENOL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABA SAMATYA ÖLMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CAVİDAN DEMİR GÖKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fındık dünyada yaygın olarak yetiştirilen sert kabuklu meyvelerin başında gelmektedir. Başta Türkiye İtalya, ABD, Azerbaycan, İspanya, Gürcistan olmak üzere birçok ülkede fındık yeiştiriciliği yapılmaktaır. Ülkemiz dünyanın lider fındık üreticisi olup, dünyada toplam fındık üretiminin neredeyse %70'ini karşılamaktadır. Özellikle Karadeniz Bölgesi fındık üretimi için oldukça elverişli ekolojik koşullara sahiptir. Ülkemizde 18 standart fındık çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden 15'i üretici seleksiyonları sonucu gelişmiştir. Fındıkların fiziki yapısı, içeriğindeki yağ ve protein oranları, iç oranı ve yetiştirildiği coğrafya gibi özellikler fındık çeşitliliğini ortaya çıkamaktadır. Fındıkta küf kontaminasyonuna oldukça sık rastlanmakta ve bu küflerden meydana gelen aflatoksinler insan sağlığını riske atmaktadır. A. flavus, A. ochraceus, A. paraticus, A. tamarii, A. wentii, A. terreus, fındıkta gelişmesi sonucu aflatoksin üretebilir. Fındıkta küfün gelişimi bahçeden başlamakta ve hasat işlemleri boyunca sürmekle birlikte, yetersiz ve/veya yanlış kurutma işlemleri, depolama ve taşımada artarak devam etmektedir. Aflatoksinlerin tayininde birçok fizikokimyasal ve biyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Kimyasal yöntemlerin başında ayırma yöntemlerinden kromatografik teknikler gelmektedir. HPLC yöntemi ile floresans dedektör yardımı ile aflatoksin tayini yapılmaktadır. Tüm aflatoksinler HPLC ile ayrılmakta ve miktar tayini yapılmaktadır. Bu çalışmada 50 farklı fındık numunesine ait Aflatoksin miktarları tespit edilmiş ve uluslar arası kabul gören limit değerlere göre değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hazelnut is one of the hard-grown fruits grown widely in the world. Turkey, Italy, USA, Spain, Georgia, is cultivated in many countries, particularly Turkey. Our country is the leading hazelnut producer in the world and covers approximately %70 of the world production. The Black Sea Region has favorable ecological conditions for hazelnut production. There are 18 standard hazelnut varieties developed as a result of producer selections. Distinctive feature of varieties; its physical appearance, its fat and protein ratios, internal rate and geographical region where it is produced. Mold contamination is very common in hazelnuts and aflatoxins made up of these molds put human health at risk. A. flavus, A. paraticus, A. ochraceus, A. tamarii, A. terreus, A. wentii can produce aflatoxin as a result of development in hazelnut. Mold development in hazelnut begins in the garden and continues during harvesting processes. Insufficient or incorrect drying processes continue increasingly in storage an transportation. Many physicochemical and biological methods are used in the determination of aflatoxins. Chromatographic techniques are among the separation methods. Aflatoxin determination is made with the help of fluorescence detector with HPLC method. All aflatoxins are separated by HPLC and quantification is made. In this study, aflatoxin amounts of 50 different hazelnut samples were determined and evaluated according to internationally accepted limit values.