Shibori sanatı tekniğinin dijital baskı uygulamaları kapsamında giyilebilir sanat ürünü ile ifade edilmesi
Expression of Shibori art technique with wearable art product within the scope of digital printing applications
  1. Tez No: 656898
  2. Yazar: SELİN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne giyim, gerek bireyin gerekse onun içinde yaşadığı toplumun gelenek, görenek, sosyal yapı, kültür, gelir düzeyi gibi öğeleri içeren yaşam tarzının bütününü yansıtan unsurlardan biridir. Düğünlerinde, cenazelerinde, günlük yaşamda, kamusal ya da özel alanda bireyler içinde yaşadıkları toplumun da etkisiyle farklı giyim biçimlerine bürünmektedirler. Zaman içerisinde canlı organizmalar için kaçınılmaz olan değişim insanla birlikte giyim şeklini de değişikliğe uğratmaktadır. Özellikle günümüz dünyasında teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu artan makineleşmenin etkileri giyim sektöründe de açıkça görülmektedir. Ancak bu değişime rağmen geçmişin izlerinin yansımaları söz konusu sektörde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu geleneklerin devamlılığı özellikle işleme ve boyama tekniklerinde kendini göstermektedir. Geleneklere bağlılığı ile bilinen Japonya'da kullanılmaya başlayan Shibori tekniği daha sonra dünyanın birçok ülkesine yayılmıştır. Günümüzde hala yaygın olarak kullanılan bu sanatın giyilebilir ürünlere uygulanması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the day that human beings exist, clothing is one of the elements that reflect the whole lifestyle of the individual and the society in which he lives, including elements such as tradition, tradition, social structure, culture, income level. In their weddings, funerals, daily life, in the public or private area, they take different clothing styles with the influence of the society they live in. The change, which is inevitable for living organisms over time, changes the way of clothing together with the human. Especially in today's world, the effects of increased mechanization as a result of the rapid advancement of technology can be clearly seen in the clothing sector. However, despite this change, reflections of the past are frequently used in the sector in question. The continuity of these traditions is particularly evident in processing and dyeing techniques. Shibori technique, which started to be used in Japan, known for its dedication to traditions, spread to many countries of the world. The application of this still widely used art to wearable products is the subject of this study.