Dikişsiz keçe giysi tasarım süreçleri
Felt clothing applications aimed at textureless and seamless cloth design
- Tez No: 598430
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada geleneksel keçenin form alabilme ve aldığı formda kalabilme özelliğinden yola çıkarak, dikiş işlemine gerek kalmadan bir giysi koleksiyonu için giysi tasarım süreci oluşturulmuştur. Bu doğrultuda araştırmanın ilk bölümünde koleksiyonun ana malzemesi olan keçe ve keçe tekniklerinin tanımına yer verilmiştir. Koleksiyonun dikişsiz olmasından dolayı, geçmişten günümüze dikişsiz oluşturulan dokusuz yüzey, örgü ve dokuma teknolojisindeki giysilerden bahsedilmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulacak keçeden dikişsiz olarak üretilecek koleksiyona yol göstermesi amacıyla, dikişle elde edilen 5 adet giysi tasarım süreci tanımlanmıştır. Araştırmanın son aşamasında ise, keçeden dikişsiz bir giysi kalıbının nasıl hazırlandığı gösterilmiş, koleksiyonun tasarım ve üretim süreci, dikişle üretilen alışılagelmiş bir giysi tasarım süreci ile karşılaştırılarak, 14 aşamadan oluşan yeni bir keçeden dikişsiz giysi tasarım süreci oluşturulmuştur. Keçeden dikişsiz giysi koleksiyonunda 5 adet ceket tasarlanıp üretilmiş, ceketler üzerinde giysiye üç boyut kazandırmak adına nuno keçe, shibori keçe, kordon keçe, eko baskı ve iğne keçe teknikleri tepme keçe ile birlikte görsel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a felt garment design process using the forming and shape-longevity property of felt, without the need of seam procedure for a cloth collection was created. For this aim, definition of felt, which is the main material of the collection, and felting techniques were explained in the first part of the study. Because the collection is seamless, from past to present seamless textureless surface, braid and clothes in weaving technology were explained. Total of five cloth design procedure were completed in order to guide the seamless felt cloth collection, which were created in the study. At the last stage of the thesis, a seamless felt cloth mold preparation procedure was shown, then design and production process was compared to conventional cloth design with seam, and finally a new seamless felt cloth design process with 14 stages were introduced. five jackets were designed and produced for seamless felt cloth collection. Nuno felting, shibori felting, cord felting, eco print and needle felting techniques were used to obtain three-dimensional texture on jackets.