Tekstilde shibori ve stencil baskı tekniğinin sanatsal uygulamaları
Artistic applications of textile shibor and stencil printing technique
- Tez No: 454546
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Crafts, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giyim, insanların ve toplumların kendilerini ifade biçimidir. Kültürlerin zamanla sosyal, ekonomik, teknolojik gelişmelerle evrim geçirdiği bir niteliktir. Japon kültürü çok eski bir geleneğe sahiptir. Geçmişten geleceğe ışık tutmaya devam etmiştir. Günümüzde birçok sanatçı Shibori tekniklerinden yararlanmış ve bu sanatın tüm dünyada tanınmasını sağlamıştır. Shibori kumaşı üç boyutlu ele almayı tercih eder. Shibori Japonca'da boyama işleminden önce kumaşın, çeşitli yöntemlerle bükülmesi, sıkıştırılması, dikilmesi katlanması veya sıkıştırılması ile kumaşın boyama işlemine verilen isimdir. Japon shibori, yüzlerce kumaş işleme metodunu içeren genel bir kavramdır. Bu sayede kumaş üzerinde birçok teknikler kullanılarak renkli ve artistik tasarımlar gerçekleştirilebilmektedir. Deneysel çalışmalarda farklı kumaş ve iplikler ve farklı teknikler kullanılmıştır. Her bir kumaşta ki etkileşimi izlenmiş, kullanılan malzeme ile değişen renk ve form farklılıkları gözlenmiştir. Kumaş yüzeyinde oluşan üç boyutluluk ve renk geçişleri gözlenerek, stencıl baskı tekniği ile bütünleştirme ve etkileri amaçlanmaktadır. Shibori sanatı ile stencıl baskı tekniğini birleştirerek görsel sanatlar da yeni bir ekol elde etmeyi hedeflemektedir. Stencıl ve shiborinin birleşmesiyle, uzak doğu kültürünün batıyla sentezlenmesi amaçlanmaktadır. Son bölümde geleneksel el sanatları olan shibori'yi, Osmanlı El sanatlarıyla birleştirerek yeni bir tarz oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Clothes are a kind of reflectionof societies and peop of themselves. It is a kind of identification that has been evaulauted in time due to the social, echonomical and technological developments.In these days, a lot of artist benefited from shibori technique and it has led to recognize this art all over the world. Shibori prefer three-dimensional approach to the fabric.Shibori is the name of given to process that is various method of bending, compressing, stitching, folding or coloring of the fabric with compressed in japanese. Japanese culture has an ancient tradition. It has been enlightenning the past and the future. The Japanese Shibori art is a term which includes hundreds of prick out methods. By way of this lots of techniques applied on fle cloth causes several colorful and artistic designs can be done. Experimental studies of different fabrics and yarns and different techniques have been used. It is noted the interaction in every fabric, color and form and the material used vary with differences that have been observed. Three-dimensionality and color transitions that occur in the fabric surface observing is intended effects of integration and the stencil printing process. Stencil printing technique with art of Shibori combining considers to obtain new forms. In the stencıl printing printing techniques combiningvisual art with the art of Shibori, they aim to achieve a new school. The merger of the stencil and shibori, are intended to be synthesized by the sinking of the far eastern culture.Finally, traditional handmade art Shibori and Ottoman art were joined and a new style were created.