'Vajinal yaşlanmanın günlük etkisi ölçeği'nin kültürel adaptasyonu, güvenirlik-geçerliği ve vajinal semptomlar ile pelvik taban semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Adaptation of the 'day-to-day impact of vaginal aging questionnaire' to turkish, it's reliability-validity, and examination of the relationship between vaginal symptoms and pelvic floor symptoms.
- Tez No: 656907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı menopoza özgü vajinal semptomların etkilerini inceleyen bir ölçek olan“Vajinal Yaşlanmanın Günlük Etkisi Ölçeği”(VYGE)'ni kültürel olarak adapte etmek, güvenirlik-geçerliğini araştırmak ve vajinal semptomlar ile pelvik taban semptomları arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya postmenopozal dönemdeki toplam 218 birey dahil edildi. Bireylerin tanımlayıcı karakteristikleri ve tıbbi özgeçmişleri sorgulandıktan sonra, vajinal semptom etkisi VYGE ölçeği ile, anksiyete ve depresyon düzeyi“Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği”(HADÖ) ile, cinsel fonksiyonu ise“Pelvik Organ Prolapsusu/Üriner İnkontinans Cinsel Fonksiyon Sorgulaması Kısa Form-12”(POP/Üİ CFS) ile değerlendirildi. Pelvik taban semptomlarının etkisi“Pelvik Taban Distres Envanteri-20”(PTDE-20) ve“Pelvik Taban Etki Anketi-7”(PTEA-7) ile değerlendirildi. VYGE ölçeğinin güvenirlik ve geçerliği; iç tutarlılık, test- tekrar test, kapsam, yapı ve kriter geçerliği analizleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to culturally adapt the Day-to-Day Impact of Vaginal Aging Questionnaire (DIVA), and to study its validity and reliability, and to examine the relationship between vaginal symptoms and pelvic floor symptoms. A total of 218 individuals in the postmenopausal period were included in the study. After questioning the descriptive characteristics and medical history of the individuals, vaginal symptom effect, anxiety and depression levels and sexual function were evaluated with DIVA,“Hospital Anxiety Depression Scale”(HADS) and“Pelvic Organ Prolapse / Urinary Incontinence Sexual Function Questionnaire Short Form-12”(PISQ-12), respectively. The effects of pelvic floor symptoms were evaluated using the“Pelvic Floor Distress Inventory-20”(PFDI-20) and“Pelvic Floor Impact Questionnaire-7”(PFIQ-7) scales. The reliability and validity of DIVA were examined by analyses of internal consistency, test-retest, content, construct and criterion validation.