PRP uygulanmış diz osteoartritli hastalarda fizyoterapinin ağrı, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of physiotherapy on pain, physical function and quality of life in patients with knee osteoarthritis received PRP
  1. Tez No: 656908
  2. Yazar: SİBEL BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; PRP enjeksiyonu yapılmış olan diz osteoartritli (OA) kadın hastalara uygulanan fizyoterapinin ağrı, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesine etkisini incelemekti. Diz OA'i nedeniyle PRP enjeksiyonu yapılmış yaşları 46-65 yıl arasında değişen 28 kadın hasta, tabakalı randomizasyon yöntemiyle PRP+fizyoterapi grubu ( n=14 ortalama yaş: 55,00 ± 4,81 yıl) ve PRP (kontrol) grubu ( n=14 ortalama yaş: 55,35 ± 6,19 yıl) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. PRP+fizyoterapi grubundaki hastalara, haftada 2 gün olacak şekilde 6 hafta boyunca diz çevresi gergin yapılara manuel gevşetme uygulamaları, patellar mobilizasyon ve fizyoterapist eşliğinde bireysel egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ilave bir tedavi verilmedi. Tüm hastalar başlangıçta (PRP enjeksiyonundan 3 gün sonra) ve 6. hafta sonunda değerlendirildi. Aktivite, dinlenme ve uyku sırasındaki ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (VAS) ile; fiziksel fonksiyon Western Ontario ve McMaster Universities Osteoartritis Index (WOMAC) ile; fonksiyonel performans süreli kalk yürü (SKY) testi, merdiven çıkma ve inme testleri ile; kuadriseps femoris ve hamstring kas kuvvetleri izokinetik kas kuvvetleri 90°/sn ve120°/sn hızlarda Biodeks System 3® (Biodex Corp, Shirley, NY) ile ve sağlıkla ilişkili yaşam kaliteleri SF-36 kısa form ile değerlendirildi. Hastaların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Formunun kısa versiyonu (IPAQ-SF) kullanılarak sorgulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of physiotherapy on pain, physical function and quality of life in female patients with knee osteoarthritis (OA) who received PRP injection. Twenty-eight female patients aged 46-65 years, who were received PRP injection due to knee OA were randomly divided into 2 groups as PRP + Physiotherapy group ( n=14; mean age: 55,00 ± 4,81 years) and PRP (control) group ( n=14; mean age: 55,35 ± 6,19 years) by block randomization method. Manual relaxation applications to the stretched structures around the knee, patellar mobilization and an individual exercise program accompanied by a physiotherapist were applied to the patients in the PRP+Physiotherapy group 2 days a week for 6 weeks. No additional treatment was given to the patients in the control group. All patients were evaluated at the beginning (3 days after PRP injection) and at the end of the 6th week. The pain severity during the activity, rest and sleep with Visual Analog Scale (VAS); physical functions with the Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC); the functional performance with Timed-up and go test (TUG) and stair climb and down tests; consentric muscle strength with Biodex System 3® (Biodex Corp, Shirley, NY) and the health-related quality of life with SF-36 short form were assesed. Physical activity levels of the patients were questioned using the short version of the International Physical Activity Form (IPAQ-SF).