Kan varlığında veya yokluğunda kök ucuna yerleştirilen farklı endodontik tamir materyallerinin dentine bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strengths to dentine of root-end placed different endodontic repair materials in the presence / absence of blood contamination
- Tez No: 656917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDA MELİKE BAYRAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; kan kontaminasyonu varlığında veya yokluğunda kök ucuna yerleştirilen MTA Repair HP, RetroMTA ve MTA Flow'un dentine bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada tek köklü 90 adet maksiler santral diş kullanıldı. Dişlere endodontik tedavi uygulandıktan sonra kök uçları 3 mm rezeke edildi ve kök ucu kaviteleri hazırlandı. Öncelikle örnekler, kavitelerin kanla kontaminasyonuna göre (+/-) 2 gruba ayrıldı. Daha sonra kök ucu dolgu malzemelerine göre (MTA Repair HP, RetroMTA, MTA Flow) üç alt gruba ayrıldı (n=15) ve bu malzemeler üreticinin talimatları doğrultusunda karıştırılarak kaviteye yerleştirildi. Örnekler 21 gün boyunca 37°C'de %100 nemli ortamda bekletildikten sonra her bir dişin kök ucundan 1 adet olmak üzere 1.0±0.1 mm'lik dilimler elde edildi, üniversal test cihazıyla push-out bağlanma dayanımı testi yapıldı. Başarısızlık tipini değerlendirmek için her dilim stereomikroskop altında incelendi. Veriler, tek yönlü varyans analizi ve Bağımsız Örneklem T Testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study is evaluation of bond strength to dentin of root end placed MTA Repair HP, RetroMTA and MTA Flow in the presence or absence of blood contamination. Materials and Methods: In this study, ninety single-rooted maxillary central teeth were used. After endodontic treatment was applied to the teeth, the root end were resected 3 mm and retrograd cavities were prepared. First, samples were divided into (+/-) 2 groups according to the contamination with blood of the cavities. Later, samples was divided into three subgroups (n=15) according to the root end filling materials (MTA Repair HP, RetroMTA, MTA Flow) and these materials were prepared and applied to the cavity according to the manufacturer's instructions. After the samples were kept at 37°C in 100% humid environment for 21 days, 1.0±0.1 mm slices were obtained from the root end of each tooth, and they were subjected to the push-out bond strength test with the universal test device. Each slice was examined under a stereomicroscope to evaluate the failure mode. The data were analyzed using one‑way analysis of variance and Independent Sample T Test.