Bazı bitkisel kökenli yağların kök-ur nematodu (Meloidogyne incognita) üzerine etkinliğinin araştırılması
Investi̇gati̇on of the effi̇cacy of some plant essential oils on root-knot nematods (Meloidogyne incognita)
- Tez No: 656929
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kök-ur nematodu (Meloidogyne incognita) Dünya'da birçok üründe ekonomik olarak büyük kayıplara neden olan obligat bitki parazitidir. Bu çalışma, 2018-2019 yıllarında dört farklı bitkisel yağın M. incognita üzerindeki etkinliğinin belirlenmesi için iki farklı sera saksı denemesi şeklinde 4x2x3x3 tesadüfi bloklar desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışma da dört farklı bitkisel yağ (ceviz, mersin, yasemin, çuha), iki farklı bitki (domates, biber) üç farklı nematod inokulasyon seviyesi (0, 1000, 1500 J2/saksı) ve üç farklı yağ muamelesi (0, 1, 2 ml/saksı) kullanılmıştır. Çalışmada, bitki kök ur sayısı, yumurta paketi sayısı, bitki boyu, bitki gövde kuru ağırlığı, bitki gövde yaş ağırlığına, bitki kök kuru ağırlığı ve bitki kök yaş ağırlığı verilerine her iki denemede ayrı ayrı bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna her iki deneme için bir bütün olarak bakıldığında M. incognita 'nın urlanma indeksi ve yumurta paketi oluşumunu en çok baskılayan muamelenin ceviz yağı olduğu bulunmuştur. Deneme 1'de değişkenler üzerinde en etkili olan muamele ceviz ve çuha yağı olurken deneme 2'de ise mersin, ceviz ve yasemin yağı olarak belirlenmiştir. Diğer değişkenlere etki eden yağ uygulamalarının etki oranları iki deneme için de farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematode (Meloidogyne incognita) is a obligate plant parasites that causes great economic losses in many crops around the world. This study was conducted in 2018-2019 in order to investigate the effects of four different plant essential oils on M. incognita, in a 4x2x3x3 randomized block design with 4 replications. The study composed of four different essential plant oils (walnut, myrtle, jasmine, and primrose), two host plants (tomato and pepper), three different nematode inoculation levels (0 (control), 1000, 1500 J2 or egg/pot) and three different essential oil treatment levels (0 (control), 1, 2 ml/pot). The number of gals, the number of egg masses, plant height, plant dry weight, plant fresh weight, root dry weight and root fresh weight were determined in two different trials. Considering the result of the study for both trials as a whole, it was found that the walnut essential oil was most suppressive on gal and egg numbers. It was determined that, the most effective treatment on the variables in experiment 1 was walnut and primrose essential oil, in experiment 2 it was myrtle, walnut and jasmine essential oil. The effect rates of the oil treatments that affect the other variables were differed for both trials.