AÜKR T80 Prof. Dr. Berahitdin Albayrak teleskobunun fotometrik ve tayfsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of photometric and spectroscopic characteristics of the AUKR T80 Prof. Dr. Berahitdin Albayrak telescope
- Tez No: 656930
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VOLKAN ŞENAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında; Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bulunan T80 Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK Teleskobu ve odak düzlemi aletlerinin hem teknik özellikleri, hem de gözlemsel performansı detaylıca incelendi. Bu bağlamda, fotometrik ve tayfsal gözlemlere bağlı olarak, limit parlaklık ve hizalama hassasiyeti gibi bazı parametreler belirlendi. Yapılan tayfsal gözlemler kullanılarak, iki farklı tayfsal çözünürlük seçeneği için limit parlaklık, her bir echelle basamağı için çözünürlük ve aletsel profil elde edildi. Ek olarak, tayfsal gözlemler sırasında dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar da ortaya çıkarıldı. Benzer şekilde, sistemin fotometrik performansı yapılan fotometrik gözlemler yardımıyla incelendi ve mevcut filtreler için limit parlaklık değerleri elde edildi ve değerlendirildi. Sonuç olarak T80 Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK Teleskobu ve odak düzlemi aletlerinin detaylı olarak incelendiği bu tez çalışması, ileride bu gözlem düzeneği kullanılarak yapılacak bilimsel gözlemler ve elde edilecek veriler açısından yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the technical features as well as the observational performance of the T80 Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK Telescope and its focal plane instruments that is located at the Ankara University, Department of Astronomy and Space Sciences, Research and Application Center were examined in detail. In this context, depending on the photometric and spectroscopic observations, some parameters such as limiting magnitudes and the pointing accuracy of the system were determined. Using the spectral observations, the limiting magnitude for two spectral resolution options, resolution for each echelle orders and the instrumental profiles were obtained. In addition, some critical points that should be considered during the spectral observations were also revealed. Accordingly, the photometric performance of the system was investigated with the help of the photometric observations and the limiting magnitude values for the existing filters were evaluated. Consequently, the present thesis study, in which the T80 Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK Telescope and its focal plane instruments were examined in detail, will be a guide in terms of scientific observations to be made using this observation setup and the data obtained in the future.