Bazı Ege dalyanlarının balıkçılığı ve balık tür çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of fisheries and fish species diversity of some Aegean lagoons
- Tez No: 656945
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tezde Türkiye'nin Ege bölgesinde bulunan Enez, Homa, Karina, Akköy ve Güllük dalyanlarının, 2014-2016 yılları arasında, avcılık metotları, balık tür çeşitliliği, balıkçıların sosyo-demografisini ve dalyanların işleyişi incelenmiştir. Çalışmada incelenen dalyanlar içerisinde ekonomik değere sahip toplam olarak 7 familyaya ait 14 tür tespit edilmiştir. Çevresel verilerde en yüksek ortalamalar sıcaklık ve pH için Güllük Dalyanı'nda (21,0°C ve 8,85), tuzluluk ve oksijen için Homa Dalyanı'nda (‰42,9 ve 9,18 mg/l) bulunmuştur. Deneysel ığrıp ağı ile 14 familyaya ait 22 tür ve 14432 adet balık örneklenmiştir. Tüm dalyanlar için en baskın türler A. boyeri (%23,4), A. fasciatus (%18,1) ve kefal türleri (%29,3) olarak hesaplanmıştır. Dalyanlarda tür zenginliği (S) değeri en yüksek 10,44 ile Homa dalyanında, en düşük 6,13 ile Enez dalyanında tespit edilmiştir. Kanonik uyum analizi (CCA) incelendiğinde tüm dalyanlarda Kış ve Sonbahar sezonlarında kefallerden M. cephalus, C. saliens ve C. ramada türlerinin baskın olduğu Yaz ve İlkbahar aylarında ise C. auratus ve C. labrosus kefal türleri baskındır. A. boyeri, A. fasciatus ve Pomatoschistus spp. türleri tüm sezonlarda dağılım göstermektedir. Çalışma dalyanlarındaki sorunlar, çevresel veriler ve jüvenil tür yapısı hakkında güncel tespitlere yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Enez, Homa, Akköy, Karina and Güllük lagoon's fisheries, fishing method, fish species diversity and socio-demographics have been studied in 2014-2016. In the study, 14 species belonging to 7 families in total were determined with economic value. The highest averages of environmental data were found in Güllük Dalyan for temperature and pH (21.0 ° C and 8.85), for salinity and oxygen in Homa Dalyan (‰ 42.9 and 9.18 mg / l). 22 species belonging to 14 families and and 14432 fish were sampled with the experimental beach seine. The most dominant species were calculated as A. boyeri (23.4%), A. fasciatus (18.1%) and mullet species (29.3%) for all lagoons. The highest species richness (S) value was detected in Homa with 10.44 and lowest in Enez with 6.13 in lagoons. According to the Canonical Correspondence Analysis (CCA), M. cephalus, C. saliens and C. ramada species are dominant in winter and autumn seasons, C. auratus and C. labrosus in summer and spring seasons. A. boyeri, A. fasciatus and Pomatoschistus spp. have been found in all seasons. The study gives place to the current determinations about lagoons problems, environmental data, juvenile structure.