Türkiye sularında palamut (Sarda sarda bloch,1793) balığının avcılığı ve bazı biyolojik parametreler üzerine araştırmalar
The Fishing technology of the bonito (Sarda sarda bloch,1793)in the Turkish waters and research work on some biological parameters
  1. Tez No: 105356
  2. Yazar: AYSUN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK K. ORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Türkiye Sulannda Palamut balığı (Sarda sarda Bloch, 1793)'nın Avcılığı ve Bazı Biyolojik Parametreler Üzerine Araştırmalar Bu araştırmada; Karadeniz ve Marmara Denizinden Eylül 1999 - Aralık 2001 tarihleri arasında Gırgır tekneleri ile avlanmış olan palamut {Sarda sarda Bloch, 1793) balığının avcılığı, miktarları ve mevsimlere göre dağılımları üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada, 1110 adet birey incelenmiş ve bu bireylerin boy frekansları yıllara göre ayrı ayrı ele alınmıştır. Araştırma sonucuna göre en fazla birey sayısının (176 adet) 32-36 cm boy aralığında yer aldığı tespit edilmiştir. Bu oran tüm bireyler içerisindeki oranın %62.16'sı olarak hesaplanmıştır. Bu boy aralığını 37-40 cm boy aralığındaki bireylerin %36.18'lik bir oranda izlediği saptanmıştır. En az sayıdaki bireyin ise 15-19 cm ile 40-44 cm'lik boy aralıklarında olduğu tespit edilmiştir. Türkiye sularındaki palamut balığının Boğazlar, Karadeniz, Marmara Denizi, Kuzey Ege ayrıca İğneada, Karaburun, Şile, Kefken, Karadeniz Ereğlisi, Sinop, Cide, Gümenez, Perşembe, Samsun, Trabzon, Ordu ve Rize'de yoğun olarak avcılığı yapılmaktadır. Palamut avcılığı gırgır tekneleri, dalyanlar, sürükleme ağları ve oltalarla yapılır. Beykoz, Filburnu, Çankaya ve Bülbül Sokak dalyanları boğazda; Karamanoğlu, Salistra, Anaşya, Küçük Çekmece dalyanları ise Marmara Denizi kıyılarına yerleşmiştir. Araştırma süresince palamut balığı avcılığının sularımızda tüm yıl boyunca sürdüğü ancak en yoğun avcılığın Eylül - Aralık ayları arasında yapıldığı belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Bonito (Sarda sanla Bloch, 1793) Fishery in Turkish Waters and Investigations on Some Biological Parameters In this study, the relationship between length and weight, the Bonito fishery in Turkish waters, the catch of bonitos by seasons in areas, {Sarda sarda Bloch, 1793), caught by purse seiners between September 1999 - December 2001 in the Black Sea and in the Marmara Sea were investigated. In the above mentioned study the length - weight distributions of 1110 individuals were made. In this study most of the fish (176 individuals) were found to be in the size interval of 32.36 cm comprising 62,16 % of the measured fishes, followed by the 37-40 cm size interval with 36,18 %. Fishes of the 40-44 cm size interval were least abundant. The smallest bonito was 3 1 cm, the largest one being 66 cm. In Turkish waters Bonitos are caught in the Bosphorus, in the Black Sea, in the Marmara Sea, in the northern Aegean Sea particularly off İğneada, Karaburun, Şile, Kefken, Karadeniz Ereğlisi, Sinop, Cide, Gümenez, Perşembe, Samsun, Trabzon, Ordu, Rize. Bonitos are caught by means of dalians, purse seiners, fishing nets, drift nets, beach seiners and hand lines. The dalians known as Beykoz, Filburnu, Çankaya and Bülbül Sokak are in the Bosphorus. Karamanoğlu, Salistra, Anasya, Küçük Çekmece are located on the coasts of the Marmara Sea. In Turkish waters Bonito fishing begins in September and ends in December. The fishermen catch this commercially important fish occasionally during the entire year. VII