Arap dili nahvinde te'vîl
Interpretation in Arabic language grammar
  1. Tez No: 656954
  2. Yazar: ŞEHMUS ÜNVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in inişi ile Arapça ayrı bir önem kazanmıştır. Buna bağlı olarak Kur'ân'ı anlama çabaları, Arap dilindeki çalışmaları ortaya çıkarmıştır. Özellikle Kur'ân'ın yanlış okunuşundan sadır olan hatalar, gramer çalışmalarının yapılmasına ve bunun neticesinde de kuralların vaz/tespit edilmesine zemin hazırlamıştır. Ancak tespit edilen bu kurallar farklı nedenlerden dolayı tam anlamıyla kapsayıcı olmamıştır. Bunun neticesinde“kural dışı kullanımlar”ı yorumlama gayreti olarak değerlendirilebilecek olan teʾvîl faaliyeti ortaya çıkmıştır. Kural dışı kullanımları teʾvîl edebilmek için bazı yollara başvurulmuştur. Bunların en önde gelenleri arasında hazif, istitâr, izmâr, takdîrî ve mahallî i'râb, hamletme, takdîm-tehir sayılabilir. Arap dili nahvinde teʾvîl isimli bu araştırmamız giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, metodu ve izlenen yöntem açıklanmış ve kaynak kritiği yapılmıştır. Birinci bölümde teʾvîlin tanımı yapılmış ve teʾvîl ile ilgili terimler açıklanmıştır. Ayrıca teʾvîlin ortaya çıkış nedenleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise teʾvîlin tezahürleri ele alınmış ve âlimlerin, yapılan teʾvîllerle ilgili görüşleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arabic has gained a special importance with the coming of the Quran. Accordingly, efforts to understand the Quran have revealed the studies in Arabic language. Especially, the mistakes caused by the wrong reading of the Quran laid the groundwork for grammatical studies and, as a result, for the determination of the rules. However, these rules detected were not fully inclusive for different reasons. As a result of this, incentive activity has emerged what can be considered as an effort to interpret“illegal uses”. Some ways have been used to interpret illegal uses. Among the most prominent of these are omit, latency, reservation, local and evaluative analysis, to attribute, delay-submission. Our research named interpretation in Arabic language grammar consists of an introduction and two main sections. In the introduction part, the subject, purpose, method and method of the research were explained and the source was criticized. In the first chapter, the definition of interpretation and the terms related to interpretation are explained. In addition, the reasons for the emergence of interpretation are emphasized. In the second part, manifestations of the interpretation are discussed and the views of the scholars about the interpretation were tried to be explained.