Kolistin nefropatisini önlemede Kurkumin'in etkilerinin ratlarda araştırılması
Investigation of the effects of curcumin in prevention of colistin nephropathy in rats
  1. Tez No: 656955
  2. Yazar: ELİF SELVİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YENİÇERİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç ve Hipotez: Kolistin, giderek artan sayıda görülmeye başlanan, çok ilaca dirençli gram negatif bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kolistin kullanımını kısıtlayan nefrotoksisite ve nörotoksisite gibi etkilerinin önlenmesinde antioksidan ve antiinflamatuvar ajanlar denenmiştir. Bu çalışmada da kolistin nefropatisini önlemede kurkuminin etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: 300-500 gr ağırlığındaki, cinsiyet farkı gözetilmeyen wistar albino sıçanlar, 5 ayrı gruba ayrılarak çalışmaya dahil edildi. Grup 1: (n=8) kontrol grubu, grup 2: (n=6) kolistin grubu, grup 3: (n= 7) kurkumin+kolistin grubu, grup 4: (n=8) kurkumin grubu, grup 5: (n= 8) zeytinyağı grubu olmak üzere toplam 37 rat incelendi. Gruplar 7 günlük tedavilerin ardından sakrifiye edildi. Her sıçandan bir biyokimya tüpüne kan alındı, 50 ml falcon tüplerinde 24 saatlik idrarları toplandı. Patoloji ve biyokimyada çalışılmak üzere böbrekler çıkartıldı. Araştırma verileri SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of the Effects of Curcumin in Prevention of Colistin Nephropathy in Rats Objective- Hypothesis: Colistin is used to treat infections caused by multidrug-resistant gram-negative bacteria, which are becoming increasingly common. Antioxidant and anti-inflammatory agents have been tried to prevent effects such as nephrotoxicity and neurotoxicity, which limit the use of colistin. In this study, it was aimed to investigate the effects of curcumin in preventing colistin nephropathy. Method: Wistar albino rats weighing 300-500 g, without gender difference, were divided into 5 groups and included in the study. Group 1: (n = 8) control, group 2: (n = 6) colistin, group 3: (n = 7) curcumin + colistin, group 4: (n = 8) curcumin, group 5: (n = 8) olive oil were A total of 37 rats including examined. Groups were sacrificed after 7 days of treatment. Blood was collected from each rat into a biochemistry tube, and their 24-hour urine was collected in 50 ml falcon tubes. Kidneys were removed to study pathology and biochemistry. Research data were evaluated using SPSS 21.0 statistics program.