Merfûât bağlamında İbn Cinnî'nin nahiv anlayışı
Ibn Jinni's unsderstanding of nahv in the contex of Merfûât
- Tez No: 699762
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nahvin ilk müessisi olarak kabul edilen Ebû'l-Esved ed-Düelî'den, nahiv ilminin ilk eseri olan el-Kitâb ve müellifi Sîbeveyhi'ye kadar O'ndan da günümüze kadar Arap dili alanında birçok dilci yetişmiş ve sayısız eser te'lif edilmiştir. Bu çalışmada, öncelikle nahvi gerektiren sebepler ve nahvin ilk müessisi olarak kabul edilen Ebû'l-Esved ed-Düelî'nin yürüttüğü faaliyetlere değinilmiş, sonrasında nahiv ilmi alanında kaleme alınmış olan bazı klasik eserler hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra nahiv çalışmalarına bağlı olarak ortaya çıkan dil mektepleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Nahiv çalışmaları sonucu ortaya çıkan dil mekteplerinde, gerek kendi döneminde gerekse günümüzde büyük bir üne kavuşmuş birçok dilci arasında gösterilen Ebü'l-Feth Osmân b. Cinî el-Mevsılî 'nin (öl. 392/1002) merfûât bağlamında ortaya koyduğu görüşleri tezin ana temasını teşkil etmektedir. Bu bağlamda çalışmada İbn Cinni'nin yetiştiği ortam inceledikte sonra hayatı, tahsili, hocaları, talebeleri ve bazı şahsi özelliklerini de yer verilmiştir. Son olarakta, Nahiv ilminin kısımlarını (mansûbât, mecrûrât, merfûât, ve İbn Cinnî'yi ayıran merfûât görüşlerini ele alıp örneklerle sunacağız.
Özet (Çeviri)
In this study, from Ebu'l-Esved ed-Dueli, who is accepted as the first founder of nahw, to al-Kitab, which is the first work of nahw, and its author, Sibeveyhi, many linguists in the Arabic language have been trained and countless works have been copyrighted. has been done. In our study, we will try to give information about the first works of nahv after focusing on the reasons that require nahv and the works of Ebu'l-Esved ed-Dueli, who is accepted as the first founder of nahv. After examining the language schools that emerged depending on the grammar studies, we will introduce the language schools. In the language schools that emerged as a result of syntax studies, many linguists who gained a great reputation both in their own time and even today were trained. One of these linguists is our author, Ibn Cinni, who is an authoritative syntax and is known as an-Nahvi. In the continuation of our study, after examining the environment in which Ibn Jinni grew up; We will examine his political, social, economic, religious and cultural life and then try to deal with his life, education, teachers, students and some personal characteristics. Finally, we will discuss and present with examples the opinions of merûât that separate the sections of nahvi science (mansûbât, mecrûrât, merfûât, mubtedâ, news, perpetrator) and Ibn Jinni.