Radius'un distal kısmında bulunan radial inklinasyon açısının, volar kortikal açı ile korelasyonu ve bu açıların yaşa bağlı değişimleri
The age-related changes in distal radius radial inclination angle and thecorrelation between distal radius radial inclination angle and volar corticalangle
- Tez No: 656988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HIDIR PEKMEZ, DOÇ. DR. İSMAİL AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, volar kortikal ve radial inklinasyon açısının yaş ve cinsiyete bağlı değerlendirilmesi ve bu iki açı arasındaki korelasyonun belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamız 10-65 yaş aralığında ergen ve erişkin 59'u kadın, 62'si erkek toplam 121 bireyin kayıtları incelenerek yapıldı. İki grup şeklinde yürütülen bu çalışmada, 20 yaş altı 60 ergen grup (31 kadın-29 erkek) ile 20 yaş ve üzeri 61 erişkin (28 kadın-33 erkek) bireyler ölçüm kriterine alındı. Radyografileri; 3.0.1.55 sürüm KarPacsViewer uygulaması ile değerlendirildi. Ölçüm noktaları tayin edildi ve belirlenen noktalar arasındaki açılar ölçüldü. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate volar cortical and radial inclination angles depending on age and gender and to determine the correlation between these two angles. Material and Method: Records of a total of 121 individuals, 59 females and 62 males, adolescents and adults aged between 10-65 were examined. In this study conducted in two groups, 60 adolescent groups (31 females-29 males) under the age of 20 and 61 adults (28 females-33 males) aged 20 and over were included in the measurement criteria. Radiographic images was evaluated with 3.0.1.55 version of KarPacsViewer application. Measurement points were determined and angles between these points were measured. Statistical analyzes were made using the SPSS 15.0 program.