Grafit/Al2O3 takviyeli alüminyum metal matris kompozitlerin frezelenmesinde takım aşınmalarının incelenmesi
Graphite/Al2O3 reinforced aluminum for milling of metal matrix composites inspection of tool wear
  1. Tez No: 656997
  2. Yazar: CEBRAİL ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Alüminyum metal matrisli kompozitler (AMMK) korozyona ve aşınmalara karşı gösterdikleri direnç, özgül ağırlıkları, yüksek sıcaklıklarda çalışılabilmesi, temini ve üretim kolaylıkları nedeniyle endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozitlerin işlenmesi sırasında takım ve parça arasında ki aşınmadan dolayı istenmeyen yüksek sıcaklıklar ortaya çıkar. Bu sıcaklığı ortadan kaldırabilmek için geleneksel kesme sıvıları ihtiyacı karşılamasına rağmen çevreye verdikleri zararlar ile insan sağlığını etkilemektedir. Bu etkeni ortadan kaldırabilmek için katı yağlayıcı malzemeler endüstride yer edinmeye ve araştırmacıların konusu olmaya başlamıştır. Katı yağlayıcılar ilave edildiği bölgelerde aşınma ve sürtünmeyi azaltmaya yönelik bir rol üstlenir. Endüstride hareketlere maruz kalan yataklarda, korozyona ve aşınmaya dayanıklı parçaların şekillendirilmesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanım şekillerine bakıldığın da Minimum Miktar Yağlama (MMY) sistemlerine ilave malzeme olarak, kesme bölgesine saf halde ilave edilerek ve kesici takımların kaplanması ile birlikte kullanımı araştırma konularına dahil edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, kendinden yağlama özelliğine sahip AMMK'lerin üretimini gerçekleştirerek kuru ortamda işlenebilirliğini incelemektir. AMMK'lerin üretilmesinde karıştırma döküm yöntemi kullanıldı. Matris malzemesi olarak Al7075 alaşımı, takviye malzemeleri olarak ise katı yağlayıcı grafit (%5-10-15) ve Al2O3 seramik (%5) malzemeleri seçildi. AMMK'lerin karekterizasyonu için XRD, SEM, EDX, DTA/TGA ve DSC analizleri yapıldı. Ayrıca takviye malzemelerin mekanik özelliklere etkisini belirlemek amacıyla çekme ve mikro sertlik testleri gerçekleştirildi. AMMK'lerin işlenebilirliğini inceleyebilmek için kuru ortamda üç farklı devir ve ilerleme parametrelerinde frezeleme işlemi yapıldı. Yapılan frezeleme işlemi sonrası grafit takviyesinin ağırlıkça artan oranlarıyla kesme bölgesi sıcaklıkların düştüğü, takım aşınmalarının azaldığı ve yüzey pürüzlülük değerlerinde iyileşmelerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum metal matrix composites (AMMC) are widely used in industry due to their resistance to corrosion and abrasion, specific gravity, ability to work at high temperatures, supply and production facilities. During the processing of composites, undesirable high temperatures occur due to the wear between the tool and the part. In order to eliminate this temperature, although traditional cutting fluids meet the need, they affect human health with the damage they cause to the environment. In order to eliminate this factor, solid lubricant materials have started to gain a place in the industry and become the subject of researchers. Solid lubricants play a role in reducing wear and friction in the areas where they are added. It is actively used in the industry for forming parts resistant to corrosion and wear in bearings subjected to movements. Considering the usage patterns, its use as an additional material to the Minimum Quantity Lubrication (MQL) systems, adding it to the cutting area in pure form and coating the cutting tools has been included in the research topics. The aim of this study is to produce AMMCs with self-lubricating properties and examine their processability in dry environment. Mix casting method was used in the production of AMMCs. Al7075 alloy was chosen as the matrix material, and solid lubricant graphite (5-10-15%) and Al2O3 ceramic (5%) materials were selected as reinforcement materials. XRD, SEM, EDX, DTA / TGA and DSC analyzes were performed for the characterization of AMMCs. In addition, tensile and micro hardness tests were carried out to determine the effect of reinforcement materials on mechanical properties. In order to examine the machinability of AMMCs, milling operations were performed at three different speed and feed parameters in dry environment. After the milling process, it was determined that the temperatures in the cutting zone decreased, tool wear decreased and surface roughness values improved with the increasing weight of graphite reinforcement.