Peri-implant hastalıklı bireylerde tükürük oksidatif stres biyomarkerlarının incelenmesi
Investigation of saliva oxidative stress biomarkers in individuals with peri-implant diseases
- Tez No: 657027
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
AMAÇ Oksidatif stres periodontitisin de dahil olduğu çeşitli inflamatuar hastalıkların patogenezinde önemli rol oynadığı bilindiği halde, peri-implantitiste nasıl etki gösterdiğine dair veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı; peri-implant hastalıklı ve peri-implant sağlıklı bireylerdeki tükürük TAS ve TOS düzeyleri ve OSİ oransal değerinin incelenmesidir. MATERYAL ve METOD Çalışmaya 24 peri-implantitisli (implant sayısı; 124), 20 peri-implant mukositisli (implant sayısı; 100) ve 20 peri-implant sağlıklı (implant sayısı; 42) olmak üzere toplam 64 hasta (implant sayısı; 266) dahil edildi. Klinik periodontal ve peri-implant parametrelerin ölçümlerini takiben, tükürük TAS ve TOS düzeyleri ölçüldü. OSİ, [(TOS/TAS) x100] formülü ile hesaplandı ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. SONUÇLAR Klinik periodontal ve peri-implant parametreler değerlendirildiğinde en yüksek değerlerin peri-implantitis grubunda, en düşük değerlerin peri-implant sağlık grubunda olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Saliva Oxidative Stress Biomarkers in Individuals with Peri-Implant Diseases AIM Although oxidative stress is known to play an important role in the pathogenesis of various inflammatory diseases, including periodontitis, data on how it affects peri-implantitis is limited. The aim of this study is; To examine salivary TAS and TOS levels and OSI proportional value in peri-implant disease and peri-implant healthy individuals. MATERIAL AND METHODS A total of 64 patients (number of implants; 266) were included in the study, including 24 peri-implantitis (implant number; 124), 20 peri-implant mucositis (implant number; 100), and 20 peri-implant healthy (implant number; 42). Following the measurements of clinical periodontal and peri-implant parameters, salivary TAS and TOS levels were measured. OSI was calculated with [(TOS / TAS) x100] and the data obtained were analyzed statistically. FINDINGS When the clinical periodontal and peri-implant parameters were evaluated, it was found that the highest values were in the peri-implantitis group and the lowest values were in the peri-implant health group (p 0.05).