Türkiye'deki ameliyathane hemşirelerinin robotik cerrahi deneyimlerinin ve bireysel yenilikçilik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of operating room nurses' experiences related to robotic surgery in Turkey and their individual innovativeness characteristics
  1. Tez No: 657035
  2. Yazar: CINDY SILVEIRA THOMAS PORTO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu araştırma robotik cerrahi uygulanan kurumlardaki ameliyathane hemşirelerinin robotik cerrahiye ilişkin deneyimlerini ve bireysel yenilikçilik özelliklerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmada etik kurul, kurum izni ve yazılı onam alınmıştır. Türkiye'deki robotik cerrahi uygulanan ve izin alınan 12 kurumda çalışan gönüllü 115 ameliyathane hemşiresi örnekleme dahil edilmiştir. Veriler, Hemşirelerin Demografik Özellikleri ve Robotik Cerrahi Değerlendirme Formu ile Bireysel Yenilikçilik Ölçeği kullanılarak toplanmış, uygun istatistiksel analiz yöntemleriyle bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Bulgular: Ameliyathane hemşirelerinin robotik cerrahiye ilişkin düşüncelerinin olumlu olduğu; %66,1'inin Türkiye'deki uygulanma alanlarına ilişkin görüş bildirdiği, en çok belirtilen alanın üroloji olduğu, %36,5'inin robotik cerrahi salonlarındaki hemşirenin rolünü daha kolay/konforlu olarak değerlendirdiği bulunmuştur. Robotik ekibe dahil olmadan önce hemşirelerin sadece %35,8'inin eğitim aldığı, %55,2'sinin bireysel olarak bilgi aradığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the experiences concerning robotic surgery of the operating room nurses in the institutions that perform robotic surgery, and their individual innovativeness features. Method: This is a descriptive study. In this research written consent, ethics comitee and institutional authorization were obtained. The sample included 115 volunteer operating room nurses, working in 12 robotic surgery performing institutions in Turkey which granted authorization. Data collection was conducted using the Demographic Characteristics of Nurses Form and the Individual Innovativeness Scale and was analyzed using appropriate statistical methods. Results: Operating room nurses hold positive opinions about robotic surgery; 66.1% reported which specialties perform it in Turkey, urology was the most mentioned specialty, 36.5% of the participants qualified nurse's role in the robotic theater as easier/more comfortable. It was found that only 35.8% of the nurses were trained before joining the robotic team, and 55.2% searched for information individually.