II. Abdülhamid dönemi Bulgar ve Makedonya sorunları bağlamında Osmanlı-Rus ilişkileri
The Ottoman-Russian relations in the context of the Bulgar and Macedonian problems in the Abdulhamid II period
  1. Tez No: 657034
  2. Yazar: UĞUR ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sultan II. Abdülhamid Osmanlı Devleti'nin en zorlu döneminde tahta çıkmış ve savaş yorgunu bir devletin başına geçmiştir. Devletin çıkarlarını askeri anlamda koruyamayacağını anlayan Sultan, ikili ilişkilerde barışçıl bir yol izleyip denge politikasını ön plana koymaya çalışmıştır. Bu dönemde en fazla ilişki kurulan devletlerin başında tezimizin konusunu da içeren Rusya yer almaktadır. Osmanlı-Rus ilişkileri II. Abdülhamid döneminde daha çok diplomasi ile yürütülmüştür. İki devlet tarih boyunca sürekli savaşmış özellikle Osmanlı bu savaşlar sonucunda ağır kayıplar vermiştir. Bu durumu düzeltmek adına II. Abdülhamid, Rusya ile ilişkileri iyileştirmek için çaba sarf etmiştir. İki devlet arasında çıkacak sorunları ilk etapta barışçıl yollara başvurarak neticeye kavuşturmaya çalışmıştır. Osmanlı ve Rusya tezimizde de bahsettiğimiz üzere Balkanlarda sık sık karşı karşıya gelmiştir. Rusya tarihi hedefleri doğrultusunda özellikle 19. yüzyılda Slav halklarının birliğini amaçlayan Panslavizm politikasını uygulamaya başlamıştır. Panslavizm ile Balkanlara hakim olup Akdenize ulaşmaya çalışan Ruslar bu amacı için Bulgarları baş aktör olarak görmekteydi. Nitekim Rusya bir dönem Bulgarlar üzerindeki himayesini ciddi derecede arttırmasına rağmen uzun vadede istediğini alamamıştır. II. Abdülhamid Rusya'nın uygulamaya çalıştığı Panslavizm politikası karşısında Panislamizm politikasını hayata geçirmiştir. Bu politikayı sadece Rusya değil diğer Avrupa devletlerine karşı da kullanmaya çalışmıştır. II. Abdülhamid döneminde Osmanlı-Rus ilişkileri zaman zaman Doğu Rumeli ve Makedonya bölgelerindeki sorunlara odaklı olarak ilerlemiştir. İki devlet de bu sorunları masa başında çözmeye gayret göstermiştir. Ne zamanki Avrupa devletleri özellikle İngiltere sorunlara müdahale etmiş o zaman Osmanlı-Rus ilişkileri gerginleşmiştir. Ancak II. Abdülhamid izlediği uzlaşmacı politika ile problemlerin büyümesini engellemiş ve olası bir savaşın çıkmasına mani olmuştur. Nitekim Sultan 33 yıllık saltanatı döneminde benimsediği denge siyaseti sayesinde 93 Harbi'nden sonra Rusya ile hiç harp meydanında karşılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Sultan Abdulhamid II ascended the throne in the most difficult period of the Ottoman Empire and became the head of a war-weary state. Realizing that the state could not protect its interests by military might, the Sultan followed a peaceful path in bilateral relations and tried to put the balance policy at the fore of his dealings. Russia, which constitutes the subject of our thesis, is one of the countries with the most contact during this period. During the Abdulhamid II era, the Ottoman-Russian were mostly conducted though diplomacy. The two states had fought constantly throughout their history and, especially, the Ottoman Empire had suffered heavy losses as a result of these wars. In order to remedy the situation, Abdulhamid II made an effort to improve relations with Russia. He often tried to resolve the problem that would arise between the two states by first resorting to peaceful means. As we have mentioned in our thesis, Ottoman and Russia frequently faced off in the Balkans. In line with their historical goals, Russia started to implement the policy of Panslavism aimed at the unity of the Slavic peoples, especially, in the 19th century. The Russians, who were trying to reach the Mediterranean by dominating the Balkans using Panslavism, saw the Bulgarians as the main actors for this purpose. Although Russia significantly increased its patronage over the Bulgarians for a period, it failed to achieve its purpose in the long run. Abdulhamid II implemented the Pan-Islamism policy against the Panslavism policy that Russia was trying to implement. He tried to use this policy not only against Russia but also against other European states. During the reign of Abdulhamid II, Ottoman-Russian relations occasionally progressed with a focus on the problems in Eastern Rumelia and Macedonia. Both states tried to solve these problems through diplomacy. The Ottoman-Russian relations became strained when other European states, especially Britain, intervened in the problems. However, Abdulhamid II prevented the growth of problems through the conciliatory policy he followed and prevented a possible war. Thanks to the balanced policy adopted during the 33-year reign of the Sultan, he never encountered Russia on the battlefield after the War of 93.