Hemiplejik hastalarda plejik ayak ile sağlam ayağın üç boyutlu morfometrik analizi
Three-dimensional morphometric analysis of plegic foot and healthy foot in hemiplegic patients
  1. Tez No: 657036
  2. Yazar: MEHMET KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE BİKEM SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Morfoloji, Anatomy, Morphology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Serebrovasküler olay (SVO) ciddi engellere neden olan rahatsızlıklardandır. En yaygın bulgularından biri de hemipleji'dir. Hemipleji ayaklarda spastisite ve atrofiye neden olmaktadır. Sağlıkla ilgili çalışmalarda giderek üç boyutlu (3B) tarama yöntemlerinin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı plejik ayak ile sağlam ayağın morfometrik ölçümlerinin üç boyutlu taramayla yapılması ve farkların kantitatif olarak incelenebilmesidir. Yöntem: Çalışmamıza 20 hemiplejik hasta ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. Hemiplejik hastalar öncelikle Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Modifiye Ashworth Skalası (MAS), Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması (FAS), 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) gibi ölçeklerle değerlendirildi. Ardından hemiplejik bireylerin ve sağlıklı bireylerin 3B tarama cihazıyla ayak taramaları yapıldı. Ayaklar arası farklar bilgisayar ortamında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cerebrovascular disease is one of the diseases that cause serious handicaps. Hemiplegia is one of the most common findings. Hemiplegia causes spasticity and atrophy in the feet. Three-dimensional (3D) scanning methods are increasingly used in health studies. The objective of this study is to make morphometric measurements of plegic foot and healthy foot by three-dimensional scanning and to examine the differences quantitatively. Method: 20 patients with hemiplegia disease and 20 healthy subjects were included in the study. Hemiplegic patients were evaluated with scales such as Functional Independence Measures (FIM), Berg Balance Scale (BBS), Modified Ashworth Scale (MAS), Functional Ambulation Classification (FAC), 6 Minute Walk Test (6MWT). After that, hemiplegic and healthy subjects were scanned with 3D scanner. Differences between feet were evaluated in computer environment.