Akıllı şehir yönetişiminde toplumun karar alma mekanizmalarına katılımı: İstanbul Beyaz Masa örneği
Public participation in decision making in smart city governance: Istanbul Beyaz Masa example
  1. Tez No: 657054
  2. Yazar: MERVE AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÖMÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Akıllı şehir anlayışında bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasıyla halkın karar alma süreçlerine katılımları artmaktadır. Bu nedenle çalışmada, topluma en yakın belediye birim olan Beyaz Masa aracılığıyla vatandaşların karar alma mekanizmalarına katılım düzeylerinin tespiti amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi olarak mülakat tekniği kullanılmıştır. Yirmi iki tane yarı yapılandırılmış mülakat sorusu hazırlanmış ve on dört Beyaz Masa personeliyle birebir mülakat yapılmıştır. Mülakatlardan elde edilen veriler Uluslararası Halk Katılım Derneği tarafından hazırlanan katılım modeline göre analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Uluslararası Halk Katılım Derneği'nin hazırladığı halk katılımı modeline göre Beyaz Masa'nın vatandaşların karar alma mekanizmalarına katılım düzeylerinin geliştirilebilir/artırılabilir aşamada olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the use of information and communication technologies in the smart city understanding, the participation of the public in decision-making processes is increasing. Therefore, in the study, it was aimed to determine the level of participation of citizens in decision-making mechanisms through the Beyaz Masa which is the closest municipal unit to the society. Interview technique was used as a qualitative research method. Twenty-two semi-structured interview questions were prepared and one-on-one interviews were conducted with fourteen Beyaz Masa staff. The data obtained from the interviews were analyzed according to the participation model prepared by the International Public Participation Association. As a result of the analysis, it has been observed that the participation levels of the citizens in the decision-making mechanisms of the Beyaz Masa are at an improved / increased stage according to the public participation model prepared by the International Public Participation Association.